|

Poezi të zgjedhura në 100-vjetorin e pavarësisë

 

Sadik PËRVETICA:   “PARAMIDALE” (përmbledhje me poezi)

 

Shkruan: QERIM PLLANA

 

Sadik Përvetica (1949), një emër i njohur në letrat shqipe, qysh si nxënës i Normalës, paraqitet zakonisht me vjersha dhe tregime për fëmijë. U lind dhe u burrërua në fshatin Breznicë, komuna e Prishtinës. Kreu Normalën dhe Fakultetin Filozofik, Dega e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Prishtinë. U largua nga puna si shumë shqiptarë tjerë, mu në vlugun e krijimtarisë artistike, sidomos pas vitit 1990.

Veprimtaria Letrare e Sadik Përveticës, është e shtrirë në 7-8 vepra artistike, shumica prej tyre u dedikohet fëmijëve. Por ky autor shkruan prozë, poezi drama, vështrime letrare ese dhe kozeri për të rritur.

Sadik Përvetica ka këto vepra të botuara:

 

Kah shkel këmba e pulës ( tregime humori  për fëmijë)

Njohje ( tregime për të rritur )

Gëzim e Lumturi (pjesë teatrale për fëmijë)

Diell dhe Ylber në Zemra (tregime për fëmijë)

E kujt është Dhia ( humor, satirë dhe kozeri)

Dhe vepra e shtatë me radhë me poezi  për të rritur:

Piramidale botim i Nositit 2009 etj.

 

Nëse krijimtarinë e këtij autori e lexojmë me vëmendje, do të shohim se Sadik Përvetica në tërësinë e krijimtarisë së tij, ka një larushi mjaft të pasur artistike në tërë atë qe e krijon dhe e bënë publike për lexuesit e pasionuar, në tregime për të vegjël, në veçanti me poezi për të rritur, tregime, ese dhe humorin me kozeri  në dramat për të rritur dhe për fëmijë.

Përmbledhja me poezi e krijuesit, Sadik Përvetica është një lirikë vargimi në të cilën është përdorë edhe epika, gjini kjo më e rrallë e shkruar ndër ne dhe në përgjithësi në krijimtarinë e përgjithshme të kësaj gjinie letrare artistike kombëtare poetike.                                                    

                                                     

                                                                   L i r i a

                                                    “Kur gjëmon rënkon Atdheu

                                                     Me jehonë kur thërret Anteu

                                                     Kur me shkulma derdhet gjaku

 

                                                     Liria gjithmonë vjen te pragu

                                                     Vjen dhe përbirohet zigzageve

                                                     Të fshehta të dheut përgjakur

                                                     Përflakur Shtigjeve gjarpëroret

                                                    Të gjakut”… Poezi kushtuar Lirisë, Kosovës tokës së djegur, të vrarë e t` masakruar me etnocid-gjenocidi kundër shqiptarëve të Kosovës…

 

Poezia e parë kushtuar lirisë përfundon më këtë strofë:

                                                  

                                                   Liria është tokë e përgjakur

                                                  Gjak i kulluar ndër shekuj

                                                 Është djep ynë antik

                                                 Në truallin tonë jetik

Përmbledhja “Piramidale” ndahet në katër cikle poetike

Hyrje:

L i r i a

Gjeneza

Përkushtime

Rinore dhe

Dhimbje njerëzore

Gjeneza:                                  Aty Ku Linda Unë

                                                

                                                 Babai kish pas hequr plisin

                                                Kishte përvjelë Mangët

                                               Dhe kishte mbjell Lisin

Përkushtime:

                                       

                                              Skënderbeu në Prishtinë

                                        U nis nga Tirana

                                              Për të ardhur në Prishtinë

                                             Një trim çfarë nuk bënë më nëna.

                                            Kryetrimin e vet-Legjendar

Rinore (apo poezi kushtuar dashurisë)

                                                             

                                                                Fillimi

                                       Nën kulmin e shpirtit, nën çati

                                             Si një dallëndyshe lozonjare

                                             Erdhe dhe u ende e u ende 

                                             Diku për të bërë një ven dashuri

 

Krahasimi i dashurisë është një personifikim  i dallëndyshes me dashurinë e njeriut. Një ëndërr adoleshente e jetës rinore, pothuajse të çdo të riu, për një të dashuri të sinqertë idil te të tillë…

Dhembje Njerëzore;

“Dashuri e Dhembje apo Dhembje dhe Dashuri”… Poet i këndon Kosovës së përgjakur, por tani të çliruar:

                                                         NJË SHKULL SË BASHKU

                                                                       

                                                          Një shekull së bashku:

                                                          Në punë  dhe në  luftë

                                                         Për  mbijetesë, por kurrë

                                                        S` u dorëzuam           

                                                          

                                                         Me Ty Mbretëreshë

                                                        Bashkë qeshëm e qamë

                                                       U gëzuam punuam luftuam

                                                       U rrëzuam ramë u quam

 

Poeti e drejtohet Kosovës si një Mbretëreshë të përvuajtur gjatë shekujve dhe luftës, kastruarës së fundit me miliona shqiptarë të ndjekur dhe të shpërngulur nga trungu…

Në poezinë e poetit S. Përvetica, nuk hasim klithma, britma, sharje e as urrejtje, vrazhdësinë ndaj armikut, luftës etj.  Por ai më një zgjuarsi e krijon vargun, strofën dhe vjershën, duke personifikuar me metaforë dhembjeje për dëshmorë dhe të rënët në te, pra në luftë për liri, bashkim dhe dhembje që i humbëm mu për këtë qëllim… Poetit Sadik Përvetica i urojmë punë të mëtejme të mbarë në shkrimet dhe  gjinitë e tjera letrare, jo sallë në këtë 100-vjetor të pavarësisë kombëtare. Poeti kombin e mendon të bashkuar dhe kur thotë; “Së bashku, në luftë zhvillim dashuri dhe në punë kurrë s`u dorëzuam”. Kjo si një moto e tij për kombin, atdheun nëpër shekuj deri sot, por akoma të pa-bashkuar…Poeti ka krijuar stilin dhe unin e tij për lirikën, epikën, dramat për fëmijë, ese, tregime dhe kozeri…

                                                                                      Kalabri, Prishtinë, gusht 2012. (q)

 Related posts

SHKALLARË LARTËSIE
LETËRSIA E LUTJES, SHENJTËRIMI (GONXHE BOJAXHIU – NËNA TEREZ...
DOKTRINA KOMUNISTE E MORALIT
Poemë për 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

167 Comments for “Poezi të zgjedhura në 100-vjetorin e pavarësisë”

 1. GENTIANA DOMI thotë:

  100 vjetor -100 vjetor
  qe Ismail Qemali
  ngriti flamurin ne Vlore

  tani shqiperia eshte e lire
  si shqiponja ne hapsire
  Per gjithcka qe na rrethon
  eshte shtrejtsia e flamurit tone .
  KRIJOI;Gentiana Domi

 2. rinesa thotë:

  100 vjet kuq e zi

  100 vjet kuq e zi
  sot per ty po festojm
  edhe shum vjet tjera
  te gjithve u urojm.

  eni te gjith te festojm
  gjith se bashku
  te gith shqiptaret
  ti bashkojm

  shkroi…rinesa pacolli

 3. rinesa thotë:

  sot esht dit shqipetare te perpiqemi alfabetin ton ta mbrojm shpejtoni burra nji shkronjat tona jan te arta keto duam ne oj kosovo ooo atdhe i dashur ne ste lem ty te varfer shqiperi atdhe i dashur ne ste lem ty te varfer

  shkroi.rinesa
  pacolli

 4. rinesa thotë:

  NENA IME

  nen time shum e dua
  se ajo esht gjithqka per
  mua dhe un ate
  shum e dua.

  nen time shum e dua
  me lindi me rriti
  me edukoi rrugen e drejt
  ajo ma mesoi (ma tregoi).

  BY.RINESA PACOLLI

 5. pegi thotë:

  100 vjet bashke

  100 vjet bashke luftua
  nuk u dorzuam
  por rame dhe u ngritem

  mposhtem armiqte
  i rrezuam dhe ftuam
  ngritem shqiperin atdheun tone

 6. pegi thotë:

  liria

  bota jone liri e paster
  eshte yll i zjarrte
  lufton ne hapsire
  dhe fiton toke e gjakosur este tani

  punoi ; pegi lizda

 7. liridon gjini thotë:

  me qe me pelqeu ishte liria

 8. egzon musosmanaj thotë:

  porsi fleta e engjllit t’Zotit,
  po rreh flamuri i SHqipnis
  e therret t’bijte e kastriotit
  me u mbledhe tok nder çete t’ushtris.

  Bini,Toske,ju,bini,Gege!
  si dy rrfe qe shkojne tue djege!
  a ngadhenjyesa t’gjithe deshmore,
  trima,brende1Me dore!Me dore!

  mbi njat flamur perendia
  me dore t’vet ai ka shkrue;
  ”per shqiptare do t’jete Shqipnia,
  kush e prek, ai qofte mallkue!”

 9. fandri thotë:

  nene moj mbaj zi per vellane me tre plumba na i vrane na i vrane dhe i thane tradhetar sic te donte dhe ste deshnin si te qante si te qeshnin si te vishte kur te zvishnin nene moj na ra deshmor ceshte perpjekur gijemjalte e zemer hekur syrgjyn-galle e syrgjyn-vdekur ky vigan liberator skruajti naim frasheri

 10. nardi thotë:

  Flamuri kuq e zi

  Ne te kemi,ti na ke
  nga zemra nuk te ndajme
  rritesh ngjitur tok me ne
  maje shtizave te mbajme

  Nen hijen tende na bashkove
  nen e bab ty te ditem
  ne beteja ku valove
  binim vete e ty te ngritem

  Na u sterpike shpesh me gjak
  te shkelqesh si yll maje mali
  te marre vesh, i ri e plak
  se lirine
  ASKUSH S’NA E FALI !!!

  <<>>

 11. ANDREA thotë:

  PARA NJE QINDE VITEVE
  NE VLORE SEC U NGRIT,
  FLAMURI YNE I DASHUR
  PLOT SHKELQIM E DRITE .
  ME SHQIPONJEN E ZEZE
  POR SI TRIMERIJA JONE ,
  ME FUSHEN E KUQE
  POR SI GJAKU QE NA VERSHON.
  NJE QINDE VITE KALUNA ,
  NJE QINDE VITE PO VIJNE .
  NJE QINDE VITE RRESHT ,
  TE MBUSHURA PLOT GEZIM .

 12. mirjata thotë:

  SHqiperi o jet e gjat

  shqiperi o jet e gjat
  ty te kemi mem e at
  dhe per ty do te luftojm
  gjersa te trashigojm
  Per ty gjith dite e nat
  mendohemi gjer e gjat
  ti kurr s’prishesh s’shkatrrohesh
  as drobitesh as rrezohesh

  Me ke gjitha bukurit
  me te tera miresit
  ke fusha me lule shum
  lumenj te mdhenj pa gjum

  Male te larta e te veshura
  buzen e detit te qeshur
  me je dritez ne drit

  me te gjitha miresit
  shqiperi te kofsha fal
  te kam mem e me ke djal/vajz

 13. kosova thotë:

  100 vet pavarsi
  me shekuj me jav
  me muaj me vite
  e pritem ket dit
  100 vjet pavarsi

 14. i love thotë:

  te jesh krenar do te thot gjithcka <3

 15. super thotë:

  mesuesen time shum e dua kurr s’pertoj te me mesoj mua me mesoj me edukoj rrugen e drejt ma tregoi By:Tini Krasniqi

 16. elvira thotë:

  veq ja do te mira tjerat jo shum

 17. elvira thotë:

  Shqiperin e dua se jam shqipetarrrrrr, Kosoven e dua je jam kosovar

 18. yllza thotë:

  osa dua o shipri nena imesa te dua shum regollim shum i bukur 100 vjetoori i pavarsis

 19. klajdi balliu thotë:

  shqiperi o vendi jone
  per ty ne luftojme
  gjakun do ta derdhi
  dhe krenare do te ngelim.

 20. altin qaushi thotë:

  heyyyyyyyyyy 100 vjet shqiperia shtet

 21. altin qaushi thotë:

  heyyyyyyyyyy 100 vjet shqiperia shtet urime pavarsi kudo nga evropa

 22. hhhhahahhaahhahhahha hahahaSHqiperi o jet e gjat
  shqiperi o jet e gjat
  ty te kemi mem e at
  dhe per ty do te luftojm
  gjersa te trashigojm
  Per ty gjith dite e nat
  mendohemi gjer e gjat
  ti kurr s’prishesh s’shkatrrohesh
  as drobitesh as rrezohesh
  Me ke gjitha bukurit
  me te tera miresit
  ke fusha me lule shum
  lumenj te mdhenj pa gjum
  Male te larta e te veshura
  buzen e detit te qeshur
  me je dritez ne drit
  me te gjitha miresit
  shqiperi te kofsha fal
  te kam mem e me ke djal/vajz

 23. rina gashi thotë:

  Kam një motër
  E dua shumë,
  është gojëmbël
  Si llokum.

  Shpesh së bashku
  Shkojmë në shkollë,
  Unë dhe motra
  Dorë për dorë

 24. Skenderbeu

  Trim Te Ka Lind Nena
  Trim Te Beri Atdheu
  Trime U Bere Keshtu
  Trim U Bere Prej Dheu

  Tegjith Trimat Luftetar
  Tek Ti U Shperngulen
  Te Gjith Njerzit Atdhetar
  Mbas Teje U Fluken

  Jetove Jetove
  Shpirtin Edhe Vet
  Nuk Di Se Si Besove
  Ti Per Shqiprin Ke Vdek

  Nuk Edim Qfar Te Ngreu
  Sepse Besove Ne Liri
  Ditlindjen Tende E Festojm
  Te Duam Me Dashuri

 25. genta thotë:

  mua me kan pelqyer 2 vjerrsha ajo jan:100 vjetori,100 vjetori kuq e zi
  kto ishin vjerrshat qe me pelqyen

 26. Daka thotë:

  Te Jeshe I Lumtur Do Thot Se Je Dikushi

 27. Edona thotë:

  o flamuri i kombit tone
  ismail qemali te ngriti ne vlore
  me 28 nentor po festojme 100 vjet pavarsin e shqiperis tone

 28. Blerona Lamallari thotë:

  Ti shqiptar ne vitin 2012
  Kujtoj me shpesh roberin shekullore pa fjale e lir pa gjun e nenes pa Flamur pa pushtet kujtoj rrajet burgosjet e shumta te vellezerve te nenave te motrave neper burgje serbe mendoj per popullin shum te vuajtur e te lodhur mendo per gabimet neper mote mendo per Kosoven jeto per Kosoven vdis per Kosoven

 29. zeqirja thotë:

  PLAKUT TE URTË ISMAIL QEMALI
  Ulind njëemër,në Vlorën legjendare,
  Një veprimtar që solli shkabën dy krenare.
  Një udhëheqës i denjë,një udhëheqës i zgjuar,
  Shqipërinë e mosvarme para për ta çuar.

  Njeri i shquar në male e detra,
  Dëshironte një alfabet të shkruhej në letra.
  Udenua nga porta e lartë, me internim
  Vetëm pse donte LIRI E BASHKIM.

  Ismail Qemali,emër i vërtet,
  Është data 28,i vjeshtës së tretë.
  Emri yt i dahur dhe i nderuar,
  Me mijëra shekuj ska për tu harruar.

  Zeqirja Latifi Hotël,5.11.2012

  • zeqirja thotë:

   100VJETORIT TË PAVARËSISË

   Është një logo me dy ngjyra
   herë pas here na i shëndrit fytyra,
   janë dy ngjyra kuq e zi,
   simbolizojnë një pavarësi.

   Në një pëlhurë me dy ngjyra
   është shkruar pavarësia.
   Ismail Qemali plaku i urtë në Vlorë
   Marigona i sjellë flamurin në dorë.

   Ti moj Kosovë e dashur shumë luftra përjetove
   Dhe në fund me meritë pavarësinë fitove.
   Në ILIRIDË në ballin kombëtar,
   Bacë Sulë Hotla ishte i parë.

   MALËSI E MADHE,ILIRIDË,KOSOVË E SHQIPËRI,
   Luginë e Preshevës në zemër të kan ty.
   Çamëri me mallin e pa shuar,
   Eshtrat dhe varret Çame si kemi harruar.

   Një flamur, një Shqipëri,
   një atdhe të gjith bashkë e kemi,
   do i këndojmë me një zë lirisë!
   Gëzuar 100 vjetorin e pavarësisë.

   Zeqirja Latifi Hotël,25.10.2012

 30. zeqirja Latifi thotë:

  FLAMURIT KOMBËTAR
  Një simbol i shenjtë,simbol me dy ngjyra
  Kur ngritet në ballkon krenohet Arbëria,
  Shkaba me dy krena në flamur është qendisur,
  Marigona me gjilpërë at e ka stolisur.

  Datë historike shqipëtare,është 28 Nëntor,
  u lindë e u rritë në Krujë,u kurorëzua në Vlorë.

  Flamurin kuq e zi e ngriti IsmailQemali në VLORË
  me shumë delegat dhe plot dasmorë.
  Në bulevarde, sheshe, fshatra e qytete,
  Ngriten lartë flamujt për ditë të madhe feste.

  Skenderbeu flamurin e ngriti në kalanë e Kastriotëve,
  me luftëtarë trima dhe zërin e shumë patriotëve.
  Në Krujë Skënderbeu u bë princ i parë,
  u tregoi turqve,se jam i lindur nga prindër shqipëtar.

  Anembanë shqipëtar në botë kudo që jemi,
  Një flamur e atdhe bashkë të gjith e kemi.
  Shqipëri,ILiridë,Kosovë,Çamëri,Kosovë lindore e Tivar
  Të gjith të bashkuar jemi rreth flamurit kombëtar.

  Zeqirja Latifi, Hotël,5 nëntor 2012

 31. kanita thotë:

  28 nentori
  me 28 nentor
  u ngrit flamuri nr vlor
  moter Marigoma e qendisi me dor
  Ismail Qemali e ngriti me 28 nentor
  Isa Boletinin priti
  festujm anekend
  pleq e te rtinj
  nje flamur valon
  Kosuv e Shqiperi

 32. dafinaa thotë:

  zeqirja shum poezi e bukur

 33. xhesi thotë:

  ti shqipiperi ti shqipri
  je nene jone e bekuar
  per ty gjak shqiptaret
  derdhen se je nen

  1 shekull e pritem
  kete dit te bekuar
  kur shqiperia beri
  1 shekull e lire

  xhesi

 34. xhesi thotë:

  ti shqipiperi ti shqipri
  je nena jone e bekuar
  per ty gjak shqiptaret
  derdhen se je nen e vertete

  1 shekull e pritem
  kete dit te bekuar
  kur shqiperia beri
  1 shekull e lire

  xhesi

 35. elda qena; thotë:

  100 vjetori i pavarsis
  kush e ngriti flamurin ne vlor ismail qemajli i madhi jon. baba isamail, e moter marigona jeni te pa vdekshem ne zemrat tona. isaboletini me trimat e tij e dhan betimin per shqiperi. 1912 ishte dit gezimi populli shqiptar kishte dit festimi. edhe nga gezimi rrjedh nje lot urime shqiperi 100 vjetorin per shum vjetet e, mot. jemi nje gjak jemi nje komb bashk e mbrojm vendin ton.

 36. agnesa thotë:

  shqiperia eshte vendi ku kemi lere ku jemi rritur prandaj ate duhet ta dojm shume

 37. erza hajdari thotë:

  28 nentori
  me 28 nentor
  u ngrit flamuri nr vlor
  moter Marigoma e qendisi me dor
  Ismail Qemali e ngriti me 28 nentor
  Isa Boletinin priti
  festujm anekend
  pleq e te rtinj
  nje flamur valon
  Kosuv e Shqiperi

 38. gent thotë:

  nje flamur nje shqiperi nje atdhe te gjith e kemi do ti kendoj me ze liris urime 100 vjetorin e pavarsis

 39. gent thotë:

  msuesin tim shum e dua ai me mson e m edokon shkronjen e par te alfabetit ma mson

 40. gent thotë:

  na jena tigrathhhhhhhhhhhhhhh

 41. gent thotë:

  Ne te kemi ti na ke nga zemra nuk te ndjejme ritet ngjitur tek me ne majen e shtxheve te mbajm ne

 42. tijana thotë:

  100 vjet pavarsi
  shteti im je ti shqiperi
  flamur me dy krenore
  ne faqe te bardhe ti na nxorre
  vendi im shqiperi
  zemra ime mbeti vetem tek ti
  100 vjet ti mbush sot
  nga gezimi syte me rrjedhin lot
  ah moj shqiperi
  sa vuajtje mbeten tek ti
  por ne fund triumfove
  nje mendalje nga trimat
  shqiptare ti e fitove

 43. Emine thotë:

  “28 Nentori ”
  28 Nentori dite e shenuar
  ku Ismail Qemajli dolii gezuar
  ai e mbajti ne dore flamurin tone
  qe e kishte qendisur vasha marigon .

  28 Nentori dite e pavarsis
  eshte dite kombetare e gjith shqiptaris
  28 nentori eshte kjo dite e bekuar
  ku te gjith shqiptaret u ben me te lumtur .

  Pra, kete dite ta festojme ta gezojm
  sepse kete dite shqiptare i ngrit
  flamuri yne me shqiponje
  dy krenare .

 44. Emine thotë:

  Ju uroj nje dite sa me te kendeshme per 28 Nenetorin ”100 vjet …1 Shekull “

 45. blerta thotë:

  Dardana M. Fetahu
  Mallkuar qoft’ ai bir shqiptari
  qe ket’ gjuh te perendis’
  trashegim qe ja la i pari
  trashegim sja le femijs

 46. XHOANA MEMIA thotë:

  NGJYRAT TONA

  KUQ E ZI JANE NGJYRAT TONA
  MBI FLAMUR JETON SHQIPONJA
  KOKEN LART E SHUM KRENA
  I THEM BOTES JAM
  SHQIPTAR

 47. XHOANA MEMIA thotë:

  GEZUAR 100 VJETORIN TE GJITHEVE
  PACIM LIRI TE PERJETSHME

 48. maria thotë:

  o atdhe o atdhe ti je ai qe na jep jete je ai qe jell lumturi je ti atdhe me miri i kesaj bote

 49. XHOANA MEMIA thotë:

  shqiperi sa shume shume te duam
  per ty jeten e dhuruam
  sa here ne rrethuan
  por ne cdo sulmi i mbijetuam
  shqiperi pse t’kan inat
  ti je vend si gjithe te tjeret
  armiqte sulen si sopate
  por s’kane c’na bejne ne ato te mjeret
  tani grindje midis tyre ka
  se na shohin ne liri
  tani plasin nga inati
  se u ben 100 vjet pavarsi
  ne ket gje e merituam
  dhe per kete ndjejm krenari
  me shum mund ne fituam
  sa te dua Shqiperi

 50. XHOANA MEMIA thotë:

  dy sy te bukur
  dy pika lot
  ti je atdheu im
  me i bukuri ne bote

 51. XHOANA MEMIA thotë:

  bravo te gjitheve por me te bukur e kishte shkruar emine . bravoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo emineeeeeeeeeeeeeeee

 52. flora thotë:

  Drenica

  Isha krenare
  do te behem gur
  heronjet e Drenices
  nuk do ti harroj kurr

  Gjitha keto vuajtje
  i shenoj historia
  se pa heronje
  nuk na erdh liria

  Drenicë e bukur
  Drenicë kreshnike
  o vend i dashur
  shum trima rrite

  Drenicë me kruje e kurra
  ndermend pate gra e burra
  ne kete vend kemi lindur
  ne kete vend do te vdesim
  armikut Drenicen kurr nuk ja shesim

 53. nora thotë:

  100 vjet shet e pavarsi
  100 vjet liri
  100vjet mi gzofsh o flamur
  100vjet ti mbete me ne si idhi i liris si shqiponja e trimeris

  me shum rob se ne liri
  o shqiperi po tash me vitin
  1912 liri sa te duash o pavarsii
  100 vjet lumturi pavarsi

 54. genta thotë:

  boll mir shkruni apet

 55. genta thotë:

  boll te mira valla!!!!

 56. genta thotë:

  shima kta a te veti kush ty

 57. arsildo hysenaj thotë:

  ju u uroj te gjithe shqiptereve gezuar 100 vjetorin e pavarsi

 58. fabiola thotë:

  o flamur flamur me skab me gjakun e njerezve qe rrin aty prane .prane lumit qe rrjedh dhe siper pemeve qe derdh.o flamur flamur me shqiponje trimerine tende po shikoj ne shtepi rri dhe mendoj se sa i buku eshte flamuri me shqiponje

 59. Uneee thotë:

  E duaa shuum eshte goj embel
  ee ajo eshte motra imee Te gjithve ja uroj 100 vjetorin e pavarsis,ku do qe jeni oo shqiptar.pldh qeto wjersha po neyse:D.

 60. tina dona thotë:

  shum te bukura poezit ju lumet, keshtu duhet te shkruanim poezi per te madhen tonen SHQIPERI

 61. ju uroj te gjithve 100 vjetorin e pavarsis se shqiperis, ta festonim e te mos ndalemi se keshtu e meriton shqiperia.

 62. drinor thotë:

  oj qameri per ty jetuam
  dhe per ty luftuam
  luftuam me shekuj
  vetem per ty qameri

  por edhe Ismajl Qemajli
  u mundua shum
  deri sa ngriti
  flamurin ne vlor

  dhe ne jemi sot te lir
  dhe te kenaqur
  se tash jemi
  me ty qameri

  drinor dellova .vendi Krush e Madhe. komuna Rahovec

 63. gresa thotë:

  flamuri

  kur e sho flamurin
  te valoj ne er
  dije te me rra zemra
  me forq perher

  ndiem i qeshur
  i lumtur dyfish
  dhe me shum i dua
  prinderit gjysh e gjysh

  herojt e lirise
  qe ne shekuj rane
  prane zemres se vogel
  i ndien edhe me pran

  shoket dhe mesuesit
  guret e ketij dheu
  kur buzeqesh flamuri
  buzeqesh gjith atdheu

  Gresa Dellova. vendi.Krush e Madhe.Komuna Rahovec

 64. aulona thotë:

  kuq e zi jan ngjyrat tona mbi flamur jeton shqiponja koken lart e shum krenar i them botes jam shqiptar

 65. aulona thotë:

  jam krenar se jam shqipar me shqiponjen dy krenar qe ne flamur te liris valon neper ditet e pavarsis

 66. xhoana thotë:

  te merkuren shqiperia atdheu yne mbush 100 vjet. te gjithe qe gjeni kete faqe mos harroni te uroni ditelindjen shqiperise

 67. sabri thotë:

  Gezuar Gezuar te gjith shqiptarve ku do qe jeni 100 vjetorin e Pavarsis se Shqiperis me rrespekt sabriu nga dibra e madhe

 68. sabri thotë:

  oooooooooooooooooo sa mir me qen Shqiptar oooooooooohhhhhhhhhheeeeeeejjjjjjjjjj ooooooooooooooohhhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeeeejjjjjjjjjjjjj tung na dibra e madhe nga sabriu gezuar gezuar

 69. artina mani thotë:

  28 Nëntori

  Muaji më i ndritur
  muaji më i shenjët
  kur populli u clirua
  nga ujqrit e qet

  U munduan së koti
  vendin të na e zunë
  por baca ISMAIL QEMALI
  sunduesit i përzun

  Me luftë e pendë
  vendin e cqiruam
  me 28 Nëtor t’festojmë
  të gjith të gëzuar

  Gëzuar shqiptari gëzuar
  sot e njëqindë vjet
  lirin e fituam

  Valon flamuri kuq
  me shqipen krenare
  urime shqipëtar
  festojmë të bashkuar
  të gjithë pa ndarë.

 70. albina thote thotë:

  100 vjetori i pavaresise

  ate dite me 28 nentor
  ismail qemaili shpalli ne vlore
  trojet ton aderdhen gjak
  si do ja nxjerrim armiqeve ate hak
  te jetojme ne te lire te festojme si
  eshte me mire
  diten e shpalljes se psvaresise
  per ate dite te shqiperise
  fluturo o moj shqiponje tash
  shqipnija eshete e lire
  kemi arsye te festojme
  festo festo
  atedheu jone

  shkroi:albina selishta

 71. natyra thotë:

  poezi shum te bukura

 72. agnesa thotë:

  28 Nentori
  dit e madhe
  te gjith shqiptaret
  hedhin valle
  hedhin valle e kendojn
  28Nentori te gjithve ja urojm

 73. Valmir Berisha thotë:

  100 vjetori i Pavarsis

  100 vjet o shteti jon
  Na per ty po festojm
  Shqiponja e lir po fluturon
  Zemrat tona po na e gezon
  Dhimbjet tona po i liron
  Dhe ne gezim po i shendrron
  Nënat më nuk po qajn
  Por ato po festojn
  Sepse 100 vjet ne po festojm

  Derguar nga: Valmir Berisha (Gurbardh-Malishevë)

 74. elmedina thotë:

  shum e mir poezi po i ka do fjal pa kupti dhe e para eshte eshtrat dhe varet qame si kemi harruar

 75. elmedina thotë:

  vjersha me e mir eshte e zeqires

 76. i miss you thotë:

  jam e vogel por 1 gje e di
  se flamuri jon
  esht kuq e zi
  sa mir e qendise
  ti moj marigon
  ismail qemaili
  e ngriti ne Vlor
  me 28 nentor

 77. alisa thotë:

  pavarsija e kosoves edhe shpalllur shtet i pavaur me 17 shurt 2008 me flmurim me krenare ne shqiperi dhe esht kuq e zi

 78. Zejnush rashiti thotë:

  100 vjetori i pavarsis se Shqiperis

  Pavarsia e shqiperis u shpall me 28 nentor,
  dhe flamuri u ngrit ne vlore,
  Ismajl Qemajli e mbajti i pari ne dore.

  Tash njeqind vite e kemi ate falmur
  ,
  dhe ne ate se harrojme kurr,
  do ta mbajm ne mend sa te jet kjo jet,
  sot pavarsia e Shqiperise mbush njeqind vjet.

 79. Egzon Retkoceri thotë:

  28 nentor urime shqiperi etnike Kosova eshte e jotja o shqiperi
  e bashkuar per gjithmon <3 Ilove Albaniakosova

 80. Egzon Retkoceri thotë:

  28 nentor urime shqiperi etnike Kosova eshte e jotja o shqiperi
  e bashkuar per gjithmon <3 Ilove Albaniakosova

 81. albin thotë:

  28 Nentori
  ME 28 qe
  ISMAJL QEMALI
  ngriti FLAMURIN ne
  VLOR

  QE MARIGONA
  qendisi me DOR
  28 NENTORIN TE
  GJITH SHQIPTARET
  E GEZOJNE
  GEZUAR SHQIPTARI
  URIME PAVARSINN

 82. jona thotë:

  edhe mua me pelqen shqiperia edhe vjershat e saj e edhe kom kalu neper shqiperi a keni kaluar edhe ju neper shqiperi

 83. mine thotë:

  gezuar 100 vjetori i pavarsis gezuar te gjith shqipetaret

 84. nefise thotë:

  me shekuj me jav me muaj me vite e pritem ket dit 100 vjet pavarsi gezuar gezuar

 85. erina thotë:

  rreth flmurit te perbashkuar talidhin besen per shtim kushesht burr nuk frighet po vdes povdes si nje deshmor kush nuk pergjjigjjet nuk esh -t ne ket himn nuk esht shqiptar

 86. pranvera thotë:

  ooooooooooooooooooooo sa e mirrrrr oshten koj vjershhhhhh happy

 87. griselda thotë:

  memedhe quhet toka
  kure me ka rene koke
  ku kame dashur meme ate
  ku me nje o guri
  ku kame pasur shtepine
  ku kame njohur peredin
  stergjyshit ku kane qene
  qe varret mi kane ven
  ku jame rritur me therrime
  ku kame folur gjuhen time
  ku kame fise e ku kame fare
  ku kame qeshur ku kame qare
  ku rroj me gaz e me sheprese
  ku kame deqire te vdese

 88. Gili thotë:

  Ne mbremje u kthye ai ne shtepi i lodhur,i ngrysur me trakte ne gji .mesnates se erret te shurdhur te shkret do ngjis ai traktet kudo ne qytet .mesnat ti sonte o nene me zgjo ,mire bir i nenes,fli bir-tha ajo.dhe ai si i vdekur ne gjum ra pastaj dhe nena mbi te si ndan syt e saj shikom ajo traktet dhe lutet mbi te fli bir i nenes se ora sesh nje.ne enderr ai po buzeqesh po she nje fush te bukur nje qell pa re .I mbytur ne diers zgjohet ai,o nene ku je dhe doren e vuri ne gji,atje trakte ska ,o nene ku te pas perdesh pas xhamash po gdhine dite ere.po nena nuk eshte.diku larg mitrolozi troket trak -trak.qe djali te flinte deri ne agim mesnata per nenen z’do te kete mbarim…

 89. Clirim thotë:

  Dielli i Pavarsis

  Më fryzon mua
  të shkruaj poezi
  per adem jasharin
  qe shumm edua

  dua te mbledh lule
  ne troje te liris
  dua tja dhuroj kosoves
  per diten e
  Pavarsis

 90. Rinesa thotë:

  Flora vjerrsha jote Drenica me ka lan mjaft pershtypjee te lumt je shum e zonjaa

 91. Rinesa thotë:

  Krisi Pushka u shtoj mali
  po lufton Adem Jashari
  100 vjet shqiptar per flamurin qe u ngrit
  100 vjet shtet shqiptar per flamurin Kuq e Zi

  Luftetart tima lustuan per liri
  qe nje dit te jemi te lir
  dhe kjo dit tashme ka ardhur
  ne shqiptart jemi krenar
  se kosoven
  Shtet Me Shpall

 92. Deea thotë:

  Shumë vjersha të bukura …!!! ???

 93. denisa nokaj thotë:

  shum vjersha te miraaaa

 94. elhame thotë:

  mua me pelqejn te gjitha vjershat jan te bukura

 95. MadriLenJja thotë:

  Yeaahhyeaahh?? Eshte NaajS :P :D

 96. vjollca thotë:

  ju dua shum sidomes ju qe po shkrubi poezi

 97. Elma thotë:

  Shqiponja

  Hape krahët fluturove
  thell në kaltërsi
  udhëtove udhëtove
  çerdhen ku do ta bësh ti

  ty asgjë s’ta mbushka syrin
  as kjo pemë as ky gurë
  më në fund moj trimërore
  bëre çerdhen në flamur

 98. alisa thotë:

  adem jashari
  trimb pi trimbat
  ja dole mban
  adem jashari trim tiran
  luftove ne bor
  luftove ne shi
  as acari set te ndali ty
  trim i madh
  adem jashari
  sa ishe gjall luften nuk e ndali
  por edhe hamzen
  se harroj
  me vepra
  te tyre
  sot recitoj

  e shkroi

 99. ARTA.M(L) thotë:

  ju lumt te gjithve keni qen te mrekullueshem
  disa poezi te vogla por me fjal te medha
  me fjalet e juaja edhe ju jeni ber trima
  URIME SHQIPERIA IME

 100. ARTA.M(L) thotë:

  28 NENTORI

  28 NENTORI DIT E MADHE PER NE
  TE GJITH SHQIPETARET
  E FESTOJN ME GEZIM E ME HARE

  ME GJAK E ME LOT E KEMI PRITUR
  KET DIT TE MADHE
  KUR ISMAIL QEMAJLI E NGRITI NE VLOR

  28 NENTORI DIT E MADHE PER NE
  FLAMURI VALON
  ME SHQIPONJEN KRENARE

 101. dirita thotë:

  28 nentori dita e flamurit populli shqiptar ma i fort se guri na femiet e kosoves ghithmon do te mesoj festen e flamurit kurr sdo ta harrojm

 102. endrit thotë:

  te gjith shqiptare kan kuftu veq per adhtdheun e vet

 103. artiola rexhepi thotë:

  trimeresh kosove

  o nuse e maleve
  radisheven fole
  drenicare ti ishe
  drenicare ti je

  si tringa si nora
  shqipe dy krenare
  o nder i kombit
  pushk qlirimtare

  nje atdhe shota
  tri motra te ndara
  e madhja shqiperi
  dy te tjera met qara

  heroin e popullit
  ne dushk ne agoni
  tri her thirre kosov
  tri hri hr thirre shqiperi

Leave a Reply

Archive