|

TUFË POEZISH PËR 100-VJETORIN E PAVARËSISË

NGA: QERIM PLLANA

flamur

 

TUFË POEZISH PËR 100-VJETORIN E   PAVARËSISË

 

NJË SHEKULL ATDHEU I NDARË

 

1).

ATA VINË ME PLAGË E VRAGË SHUMË

                  (Ismaili Isai Luigji)

 

Trok i tyre Ndër xhade rrufe hingëllinë

Isai me shokë atin e tij në vrap po vinë

Sapo kaluan Mirditën ranë në Kurbin

 

Drejtë Vlorës trime fluturimthi zbresin

Pesëqind vjet pa dovlet emër pa alfabet

Ismail Qemail Vlora shpall pavarësinë

 

Dy kobure në brez rrugës me shënjestër

I ka amanet si trimat shpatën e Gjergjit

Male fusha dhe lugina pas tyre mbesin

 

Para kanë Myzeqenë Toskërinë atdheun

Rrugët me shëllira çajnë pa farë pengesa

Në Vlorën historike më 28 nëntor zbresin

 

Mirë se vjen Kosovë i dashur Isa Boletin

Të dalim dhe një herë në ballkonin muze

Puth flamurin me te shpallëm pavarësinë

 

T`i tregojmë botës se këtu është Kosova

E tërë shqiptaria ku bukës i thuhet bukë

Ujit ujë me një himn dhe me një Flamur

 

T`i përulemi këtij miletit Shqipërisë sonë

Të katër vilajeteve gjithë krahinat ku uji

Valëvitet në detet tona o Isa trim Boletini

 

Digjen trojet duan t`na i marrinë horrat

Sot o kurrë trima atdheun tonë ta ruajmë

Rrofsh sa malet mbreti ynë Qemail Vlora

(Vlorë, 1912, Vlorë, 2012)

 

 

 

2).

 

EVROPA TA ÇOJË NË VEND    

       DREJTËSI-BESIMIN

        (Ismail Qemail Vlora)

 

Sulltan mbretër me gjithë vezirë spahi

Nën Perandorinë Osmane Anadoll Azi

Për të hequr dorë nga populli dheu im

Seç më bënë agë mbret pasha dhe vali

 

Për t`i harruar troje kanune e varre

Të shtrenjtin atdhe  Kosovë Shqipëri

Me ndalën me dënuan tri herë më fyen

Atdheun e Skënderbeut ma rrëmbyen

 

Asgjë nuk qe parajsë për atë që ofruan

N`Anadoll Egjipt gjithandej në Afrikë

U shërbyem me Bibël Kuran e namaz

Në fund atdheun na copëtuan me kaurë

 

Na dënuan me akuza pabesi e tradhti

Me intriga vdekje kur sesi për dashuri

Ne s`kërkonim mëshirë pakëz drejtësi

Seç na u hakmorën me kokë vatan liri

 

Një ditë qetë erdhi vjeshtë e stinës Tretë

Pas pesëqind e sa të tilla me një errësirë

Pesë shekuj pa dritë hënë pa diell pa liri

Shqipëria e ngrysur skamur pa pavarësi

 

Në Vlorën trime u ngrit flamuri kuqezi

Për kombin atdheun dashuri-pavarësinë

Me Qemalin Isan Gurakuqin Shqipërinë

Pasardhësve për t`ju dhuruar mëvetësinë

 

Vlora heroike ka paqen festen ka urimin

Përjetësinë ka urtësinë me gjithë bekimin

Por atdheu plotë 100-vjet pret bashkimin

Evropa gjithë sesi ta çojë në vend besimin!

 

(Vlorë 1912-Vlorë 2012) autori (q. p)

 

 

 

 

 

3).

 

KA THEMEL ALBANIDA IME

 

Frynë veriu në shpirt te ngacmon

Pjesë e botës sa shumë u adhuron

Pjesa tjetër me sa xhelozi u sfidon

Më një stinë të butë me shi-shëllira

 

Frynë juga e bardhë dhe ngado që

Prekën n`shpirt zemër të ledhaton

Stuhi dhe dallgë gjithnjë vinë nga

Andej tek zbresin furtunë dhe valë

Veriu i  trazon Adriatik detin Jonë

 

Në tokën e bekuar tok janë tubuar

Trimëria populli dhe burra shumë

Këtë ditë të urtë me flamuj kuqezi

Për të shpallur pavarësi dhe lirinë

 

Mbi çatinë time e butë zbret stinë

E 28 nëntorit njëmijë e nëntëqind

E dymbëdhjetë nga Vlora heroike

Vinë lajme historike të Ditës së Re

 

Me rrëmete stuhi dhe plotë kiamete

Një ditë butë dhe qetë zbret vjeshta

Histori e stinës së tretët për vilajete

 

Në Shqipërinë heroike më 28 nëntor

Të 2012 mbushën njëqind vjet të një

Lufte për një ribashkim të paarrirë

 

Amanet i një nëntori tjetër të Tretë

Përbotshëm në pafundësi e për jetë

Themel ti vihet Shqipërisë se vërtetë

 

Vlorë-Prishtinë 1912- 2012

 

 

 

 

 

4).

 MOS THONI S`BEHET KURRË

                    ATDHEU   

  (Thonë heronjtë e rënë për atdhe)

 

Përsëri na bënë hile qofshin mallkuar

Mos na thoni se s`bëhet atdheu kurrë

Përsëri na sfiduan  dhe na tradhtuan

Ata te varret si duam të na përkulen

 

Nëse nuk i vihen vijat atje ku bukës i

Thonë bukë dhe ujit i thuhet veçse ujë

Ne viktimave trima e dëshmorë shumë

Mos t`vinë varresh për t`na shqetësuar

 

Qyshkur ranë në Kaninë, Janinë Tivar

Gjithandej Mollëkuqe Manastir Vlorë

Prekaz Gllogjan Reçak Mejë Koshare

Gjakovë gjaku akoma pa u tharë mirë

Ata u thonë këtë histori duhet harruar

 

Një Shqipëri të vërtetë të bashkuar nën

Një atdhe komb e gjuhë  nën një flamur

Ku bukës i thonë bukë ujitë-ujë atdheun

Cep me cep duhet bashkuar-ribashkuar

 

Nëse s`bëhet atdheu siç përherë e deshëm

Ju lutemi mos ejani të qani as t`na vajtoni

Sepse ata që na sfiduan dje po ata poltron

Janë të njëjtit tinëzarë kuaj të Trojës janë

 

Nëse s`bëhet atdheu atje ku bukës i thuhet

Bukë ujit-ujë mos na ngushëlloni as mos na

Qani sepse ne ramë për t`vetmin qëllim një

Atdhe të tërë pasardhësve amanet t`u lëmë

 

Heronjtë tanë kur e kur ranë  dhe u flijuan

Me idealin për ribashkim nën një Shqipëri

Ata ranë për vatan e për liri u sakrifikuan

Ranë nën një flamur për atdhe të bashkuar

 

Mos thoni s`bëhet kurrë mëmëdheu thonë

Dëshmorë heronj martirë të rënë për atdhe

 

*(Prekaz, pranë varreve të heronjve 2012)

 Related posts

Dëshmia e lapidarit (Shefki Thaqi & Enver Duraku)
A KEMI SOT DESHMOR TE MONUMENTEVE ?
DASHURI MIZORE
Gjuhët Ilire në dialektet e gjuhës shqipe

143 Comments for “TUFË POEZISH PËR 100-VJETORIN E PAVARËSISË”

  • lalalal thotë:

   shum bukur por se di se ju oelqejn gjith keto poezi neva na duhet 1 apo 2 per ti komentuar apo per ti realizuar per 28 nentor nuk do te thot se te gjitha duhet me i realizu pra neve mujn me na pelqy shum po 1 apo 2 te cilet duhet te mbeten ne zemer ato duhet ti komentojm jo te gjithaaaaaaa tung tung ju dua gjithve shqiptarve aj qe bon apo aj qe realizon vjersha nga vetja

   • lalalal thotë:

    h pra sshikojeni po mir e kam shkru a e kuptoni se sa mir une shkruj …. hahhaha hah ,.. veq po boj hajgare se si te fryhem apo te behem menjemadhe ja pra si duhet per me qen menjemadhe duhet ti kemi te gjitha notat 5 per ashtu se mi pas notat 1 neve sna vyn sen mu fry pra un i kom te gjitha notat 5 edhe muj mu fry gagagaggaga …. hhahahhahaha…..

  • tringa thotë:

   wolla shuumm tmiraa amoo weq kush ja ka inatii shqiperis…………weq wazhdoni

  • anarisa thotë:

   gjithmone klaudia eshte e bukur..ndaj ne duhet te gezohemi qe ne e kemi SHQIPERINE te lumtur..Gezuar 28-29 Nentorin!!

 1. klaudia thotë:

  o atedhe me je i dashur sa me ska me je nene me je moter e vella nga cka rrotull me i miri ti me je . je me i miri qe ka ky dhe .
  kjo ishte pak e agzagjeruar . cdo nje njeri ka nje njeri qe e do shume por ne kete me larte eshe krahasuar vendi jone shqipetare .jame shqipetare jame krenare

 2. lenti thotë:

  shum, mir po shum te gjata

 3. EnNy thotë:

  Po sa me te gjata te jene aq me kuptim kane .Gezuar 100-Vjetorin e Pavaresise se SHqiperise.Respekte EnNy.

 4. gjesi thotë:

  JU lutem te me gjeni nje vjershe per 28-29 nentorin sepse do mar pjese ne grupin artistik te shkolles..>>>>ju lutemmmm

 5. nardi thotë:

  Atdheu eshte i shtrenjte per cdo njeri,prandaj duhet vleresuar. Gezuar 100-vjetorin e Pavaresise.(pershendes klasen 9-a dhe 9-c jeni me te miret)

 6. Diana thotë:

  Shum e mirr

 7. edmond thotë:

  ju lutem me gjeni ni vjersh 100 vetorin e pavarsis

 8. kajtaz thotë:

  shu poezi te bukura <3 <3 <3 <3

 9. klea thotë:

  me gjeni nje poezi per 100 vjetorin e pavatsie………..

 10. liri 100 vjet thotë:

  wau sa bukur mu shum ju lutem

 11. liri 100 vjet thotë:

  me shum ju lutem

 12. hehehe a thotë:

  eee shum mir a

 13. lona thotë:

  me mall te pprita o i nderuari flamur sepse ne ty u dogja e u bera shkrum , per ty luftuam dit e nat nje dit kersiti pushka mbrap

 14. dafina thotë:

  adem jashari po lufton me afomat a po ju pelqen

 15. genta thotë:

  pse spo pergjigjni more qyr dafina po ju pret

 16. genta thotë:

  po une mun ta gjej

  • erjona thotë:

   28 nentori dita e flamurit 28 nentori kur ismail qemail ngriti flamurin ne vlore 28 nentori eshte sot feste e jona eshte dite e flamurit qe qendisi marigona flamuri yne kombetar eshte simbol i lirie urime 28 nentori dita e pavarsise.

 17. nameso thotë:

  kjo poezi me pelqen

 18. nameso thotë:

  atdheu
  sa te dua shqipri sa mall ndjej e sa deshir per ty gaz e dashuri mu ne zemer me ka mbir se per mua o atdhe je nje lule aq e vyer sa nuk gjendet perbi dhe hpirti ti per ta ushqyer me dmethenje se atdheu esht i shtrejt

 19. haradinaj thotë:

  shpresooj qe sa her ta shikojmm ket faqee do te kujtojmm 100 vjetorinn e pavarsiss edhe pse jam ne gjermanni e duua Shqiperinn shumm <3 nga agnesaa

 20. ariana thotë:

  me pelqejn shum poezit qe kani shkruajtur shum mir gut gut.

 21. elda qena; thotë:

  KUSH E NGRITI FLAMURIN NE VLOR ISMAJL QEMALI I MADHI JON,BABA ISMAJL E MOTER MARIGONA JENI TE PAVDEKSHEM NE ZEMRAT TONA.ISA BOLETINI ME TRIMAT E TIJ E DHAN BETIMIN PER SHQIPERI,1912 ISHTE DIT GEZIMI POPULLI SHQIPTAR KISHTE DIT FESTIMI,EDHE NGA GEZIMI RRJEDH NJE LOT URIMESHIPERI 100 VJETORIN PER SHUM VJET E MOT.JEMI NJE GJAK JEMI NJE KOMB BASHK E MBROJM ATDHEUN TON.

 22. lina thotë:

  diqka shum e veqant po ashtu siq esht i veqant 100 vjetori i pavarsis se shqiperis. pershendetje nga kosova

 23. zeqirja thotë:

  I nderuari Qerim Pllana shume poezi te bukura.Suksese te metejme,mos ndalo këtu por vazhdo te përdorësh ket pen te hollë.

 24. zeqirja thotë:

  100 VJETORIT TË PAVARËSISË

  Aty ku ban roje hëna në një ballkon
  zëri i plakut të urtë aty jehon,
  jehon zëri vlaon flamuri.
  e gjith Arbëria sot rrezon.

  Për herë të parë në Krujë në kalanë e Kastriotëve
  u dëgjua kushtrimi i Skënderbeut,
  Sot ka ardh koha t’i vejmë kufit atdheut.
  Një ferman në dorë e mban Skenderbeu,
  u kthye në atdhe se e pret atdheu.

  Skënderbeu qëndroi në kulla e fortifikata,
  as njëherë nuk lakmoi në dekorata,
  sepse trimit në dorë i shkëlqente shpata.

  “Lirinë nuk ua solla unë,
  por e gjeta në mesin tuaj”
  kështu u shpreh trimi se s’na kishte për të huaj.

  Për herë të dytë Ismail Qemali në Vlorë,
  i tegoi botës, jemi shqipëtar nuk jemi të gjorë,
  për shqiponjën dy krenare do luftojmë në shi e borë.
  Ismail Qemali simbol ibashkimit dhe besës,
  simbol i ardhmërisë dhe shpresës.

  Uzgjodh deputeti i Sanxhakut të Beratit
  Kur shqipëtarët kishin mbet në meshirën e fatit.
  Emër i bukur i sheshit të flamurit,
  i ndërtuar prej graniti dhe gurit.

  Marigona qëndis flamurin, me gjilpërë në dorë,
  i dhuroi Ismail emalit në qytetin Vlorë,
  që të valojë në ballkon për 28 Nëntor,
  t’i pres delegatët Shqipëri e Kosovë
  dhe Isa Boletinin me plot dasmorë.

  Për herë të tretë UÇK-ja
  Iktheu gjith slavëte barbarët
  nga u kishin ardhur atyre të parët,
  duke ju treguar se zot të kësaj toke janë shqipëtarët.

  Bacë Sula Hotla një komandant i rrallë,
  gjith armiqëve dhe tradhtarëve ju banë ballë.
  Në ILIRIDË ne “Ballin kombëtar”
  trimi pa varr ishte i parë.

  Xhemë Gostivari e Bacë Sulë Hotla,
  dy prijës në “Ballin kombëtar”
  I pari përfaqsues politik, e tjetri përfaqsues ushtarak,
  luftuan krah për krah për bashkim kombëtar.

  Në përvjetorin e pavarësisë së katër
  deri te molla e kuqe ti bashkojmë trojet shqiptare,
  dhe në gjith arbërinë të valoj shkaba dy krenare.

  Shqipëtarët pritën me shekuj e dekada
  edhe pavarësisë së katërt do ti vijë rradha

  Nga Kumanova,Shkupi Prishtina e Tirana
  Në bronz u shkri emri i lirisë,
  gjith shqipëtarë kudo që jeni
  Gëzuar 100 vjetori pavarësisë.

  Zeqirja Latifi,Hotël,19.10.2012

 25. nardi thotë:

  sot shkolla ime organizoi nje aktivitet per 100 vjetorin e pavaresise dhe jam i mahnitur sikur ta kishit pare sa bukur e luajten rolin e momentit te ngritjes se flamurit dhe ardhjen e isa boletinit ishte nje shfaqje e mrekullueshme!!!

 26. diara thotë:

  28 nentori eshte dite e madhe feston i madhi e femija e te gjithe shqiperia plaku Ismail Qemaili nje trim i madh e ngriti flamurin bujar
  erdhi ISA duke vrapuar
  e puthi flamurin shum i gezuar
  dhe te gjithe e festuan

 27. diara thotë:

  28 nentori
  100 vjetori i pavarsis
  se SHQIPERIS
  qe ISMAIL QEMAILI
  e ngriti ne VLOREN trime
  dhe ISA BOLETINI me prejardhje shqipetare
  e puthi flamurin ne VLOREN e madhe

  Marigona nje vajze
  shqiptare
  e qendisi flamurin me shqiponjen dykrenare

  ky flamur KUQ E ZI
  qe po valvitet ne SHQIPERI
  eshte shenja e kombit tone
  qe kujtohet gjithmon

  urime pavarsia
  o SHQIPERIA nene
  e festofshim kete dite
  sa te kete diell hane

 28. lulekuqja thotë:

  shqiperia ka 100 vjetorin e pavareseis dhe keto poezi per ate shqiperi jane shume te mira me kuptim te plote a lowe you shqipria-kosova

 29. ardita thotë:

  shqiperia ka 100 vjetorin e pavaresis dhe Rita ora do te shkoj per te kenduar atje ne tiran dhe per te festuar bashke me vendasit ju lutem festojeni kete dite te mrekullueshme recitoni poezi te bukura

 30. agnesa thotë:

  keto ;poezi me pelqejen jane shume te bukura ju lumte kush i ka shkruar keto

 31. Mariqui thotë:

  Shiperia esht vendi me i i mir dhe ne Në kete pavarsi e festojme me shum gezim dhe ne shiperi do te shkoj genta te gendoj dhe ju lutem ta festoni kete pavarsi

 32. ajo goca thotë:

  shum te bukura se ja kushtojme atdheut

 33. ajo goca thotë:

  me pelqeu shume e 2-ta jam 18 vjec

 34. Zeqirja L ATIFI thotë:

  poezi shume te bukura

 35. diana thotë:

  shum bukur a mas shumti e Zeqires mka like

 36. agnesa thotë:

  KJO POEZI NUK ME PELQEN DEFTENI KUSH E KA SHKRUAR

 37. gresa thotë:

  ju lutem te me pranoni ne kete send

 38. leonora thotë:

  GËZUAR MBARË SHQIPTARËVE DITA E SHENJTË E FLAMURIT !!!

  TASH FESTOJMË

  Na kanë shtypë
  Shum perandori
  Romakët e turqit
  Dhe Shtriga Serbi

  Nëpër luftat çlirimtare
  Kemi derdhë shum gjak
  Deri në shekullin e ri
  Nuk na kanë dhanë hak

  Gjysh e gjyshe
  Na i kanë vra
  Edhe prindët
  I kanë përla

  Shum herë
  Tokën na e kanë djegë
  Me na lanë
  Të varun n’degë

  Para nji shekulli
  U ngrit mbarë shqiptaria
  Me e fitue pamvarsin
  Me u lirue nga Turqia

  N’Grykë të Kaçanikut
  E n’Malsi t’Mbi Shkodrës
  Anekand tokave tona
  Fushës, shpatit e kodrës

  Marigona qëndisi flamurin
  Burrat u mblodhën n’Vlonë
  E shpallën pamvarsin
  E Shqipnis sonë

  Ismail Qemali
  Dom Nikoll Kaçorri
  Gurakuqi e Boletini
  Lajmi botën mori

  Bukur hidhej vallja
  Bahej festë e madhe
  Kangët seç jehojshin
  Në Vlonën Krenare

  28 Nandor
  Njimijenandqindedymbdhetë
  Qofsh i bekuem
  E krenar përjetë

  Gzim të madhe kemi
  Si plaku si fmija
  Edhe n’Kosovë
  Tash lulzon Lirija

  Vuejtja e lutja
  Tash po na pranohet
  Mbarë kombi shqiptar
  Ngadalë po bashkohet

  Tash ka ndrrue koha
  Ma nuk do t’luftojmë
  N’mbarë trojet shqiptare
  Gzueshëm po festojmë

  Rrnoftë Shqipnia
  Deri n’amshim
  Shnet e fat pastë
  Kombi ynë trim

  Kudo janë shqiptarët
  N’tokat e Ilirisë
  Lulzofshin traditat e shejta
  Të shqiptarisë

 39. Diart Ibrahimi thotë:

  28 Nëntori

  Mësuesi sod në klasë
  Në orën e parë
  Na foli për plakun
  Me mjekërr të bardhë
  Na tha se në Vlorë
  Flamurin e ngriti
  E bashk me të ishte
  Edhe Isë Boletini
  Prandaj dhe Kosova
  Feston me buzë në gaz
  Te Adem Jashari
  Atje në Prekaz
  Para lapidarit
  Me shumë krenari
  Përshpërisim fjalën
  BAC U KRY

 40. tinaa thotë:

  SHUM E MIR BRAVOO KUSH E KA SHKRUAR

 41. erleta avdylaj thotë:

  sa e bukur poezia une dota mar per diten e 100 vjetorit te pavaresis se shqiperise ne shkollen time zeqire

 42. o moj shqypni e mjera shqypni kush te ka qit me kryet nen hi
  ti ke pas kene nje zonje e rande burrat e dheut te thirshin nane
  …………………………. etj
  eshet shume e gjate kjo vjersha nga pasho vaso me titull o moj shqypni

 43. O Flamur gjak, o flamur shkabë,
  O vënd e vatr’ o nën’ e babë,
  Lagur me lot, djegur me flakë,
  Flamur i kuq, flamur i zi.
  Fortesë shkëmbi tmerr tirani,
  S’të trëmb Romani, as Venecjani,
  As Sërb Dushani, as Turk Sulltani,
  Flamur i math për Vegjëli
  Me Skënderben’ u lavdërove
  Dhe në furtun’ i funtmi u shove,
  Me Malon prapë lart vrapove,
  Yll i pavdekur për Liri.
  Sa shpesh pastaj përdhè u shtrive
  Me zjarr e zi u ndeze u nxive,
  Po çdo mizor me shpat’ e grive,
  O fushë-kuq, o shkabë-zi.
  Përpjetë prie Shqipërinë,
  Përlintj’a shpirtin dhe fuqinë,
  Diell për vllanë, yrnek për fqinë
  Për botën ëndër’ e qjell i ri.

  nga fan noli

 44. dea thotë:

  o da mir me qen shiptap o hej

  • sabri thotë:

   Pengu me i madh i kohes
   Shqipetarja-Kosove
   Lume i pashtershem lotesh
   Mes te shurdheres bote.

   C’u perpoqen te te c’benin
   Ne materie dhe ne shpirt
   Mos e kishe tendin zerin
   Asnje gen shqipetarisht.

   S’ishin fqinj, i bere fqinj
   Sllavoserbet e barbarise
   S’ishin miq, i bere miq
   Zuzarmiqt’ e pabesise…
   …..
   Durimmadhja shekullore
   Po vjen dita e bekuar
   Dhe ne harten e kesaj bote
   Te kesh emrin e nderuar.

 45. sabri thotë:

  kosoves
  Pengu me i madh i kohes
  Shqipetarja-Kosove
  Lume i pashtershem lotesh
  Mes te shurdheres bote.

  C’u perpoqen te te c’benin
  Ne materie dhe ne shpirt
  Mos e kishe tendin zerin
  Asnje gen shqipetarisht.

  S’ishin fqinj, i bere fqinj
  Sllavoserbet e barbarise
  S’ishin miq, i bere miq
  Zuzarmiqt’ e pabesise…
  …..
  Durimmadhja shekullore
  Po vjen dita e bekuar
  Dhe ne harten e kesaj bote
  Te kesh emrin e nderuar.

 46. argnesa thotë:

  shuummm mir saq jam habit se kosova ka kete rini kaq te bukur e kaq te menqur i dua te gjith shqiptaret an e mban botes

 47. erdonia thotë:

  tung ne diten e 28 netorit festohet dita me qmuar e shiperes ju lutem qitini shum poezi me te bukura ju lutem me shpejt qe ta recitojme e te vallxojme ne shkollat tona

 48. no name thotë:

  shum te mira po shume te gjata me te shkurtra ma mir po dalin jo ksi tte gjata e ka njerz qe si kuptojn gjithe kto fjal

 49. nimije gashi thotë:

  shume te bukura bravo ju qoft ma te mira skan ka dalin

 50. Floriian thotë:

  Eshte e bukur :)

  100 vjet shtet shqiptar o hej o hej ?.

 51. Asllan thotë:

  Mirdita , shum emision i qellun . Poezit shume te mira , me keni berre me lote
  budallenj

 52. xhafer thotë:

  Rrnoft i madhi Sali Berisha .

 53. loqka thotë:

  tung si jeni urime 28 nentori

 54. edisa thotë:

  ne diten e28 nentorin ne do festojm urime 100 vjetorii epa

 55. albulena thotë:

  urime 100 vjetorin e pavarsis se shqiperis te gjith popullit shqiptar urime te gjithe atyre qe do te japin gjak kur eshte nevoj per shqiptarin tone kjo SHQIPTARIJA jone eshte me e rendesishmja kjo SHQIPTARI ky popull SHQIPTAR vlen sa krejt bota o tash SHQIPTARIJA ka me shum luftar do te luftojm ne SHQIPTARET under krejt botes nese eshte nevoja dhe do te fitojm e kunder serbis nuk po fitojm hahah keni enderru pldh more serb se keni neve mo na mor mu na ba tposhter sikur ju ama kurr skeni mujt ne jemi SHQIPTAR dhe SHQIPTAR do te mbeseim

 56. albulena thotë:

  une jam 100 % SHQIPTARE dhe per SHQIPTARI nuk dorzohem do ta nxjerr zemren me duart e mija dhe SHQIPTARE do te mbes. Une nuk dorzohem kurr ndaj serbis sepse ata serb te poshter per SHQIPTARIN nuk jan asgje ata per ne vlejn vetem sa nje pike balt. E ne per ata vlejm sa krejt kjo bota qe egziston ka gjasa se ne per ata dukemi me te miret ne krejt planetet por sa eq se vetem ju dukemi e nuk e din ata se eshte e vertet ne jemi ni komb SHQIPTAR nje popull KUQ E ZI nje gjuhe kmbetare jemi me te njohurit ne keto planete e ne kete bot. Per PAVARSI feston KOSOVA e SHQIPERIJA per 28 NENTOR SHQIPERIJA e KOSOVA 100 vjet kuq e zi jemii popull o njerezzzzzzzzzzzzz jemi me te miret te dua shum per ty jetoj per ty luftoj vetem per ty oooooo SHQIPTARI

 57. oti lona thotë:

  dit e madhe
  28 nentori-dit e madhe
  fest kombetare
  ne gjdo vjet festohet
  ne trojet Shiptare

  ne kete dit
  Ismail Qemajli ne Vlor
  ngriti flamurin
  qe ja dhuroi
  motra Marigon

  sa e madhe esht
  kjo fest e Shqiptarit
  dit e flamurit
  ditlindja e
  Adem Jasharit.

 58. oti thotë:

  28 nentori
  dit e madhe e gjjith
  shiptaris ismail qemaili
  e baca is thon
  trimat nuk vdesin
  pa e bere shqiperin
  shtet ismail qemali
  e ngriti
  isa boletini e piriti
  marigona e qendisi
  gjit shiptaria fesotj
  shqiperien ta pavarsojn

 59. Qendresa thotë:

  Urime-100 -Vjetori i Paversis Shqiperi Te Dua Shume Shqiperi Kuq e Zi

 60. diona thotë:

  shume mir vjershaa <3
  Rrofte Shqiperia me gjithe Kosoven!!

 61. ermira thotë:

  shum t`mira vjershatt

 62. Veseli thotë:

  Poezi-Redona Alshiqi-shikojeni ne youtube-100 vite shtet Shqiptare
  me 28 Nentore 2012 ne Linz te Austrise

 63. erblina cikaqi thotë:

  me 28 nentor u ngrit flamuri ne vlor moter marigona e qendisime dor ismail qemaili e ngriti me 28 nentor is boletini,priti.festojm anekend,pleq e te rinj.1 flamur valon kosov e shqiperi prandaj dhe ne shkolla mesojm per flamurin per 28 nentor plot vjersha thurim………………….

 64. faik thotë:

  Shum bukur veq vazhdoni tutje

 65. endrit thotë:

  Nena Tereze NJE COP BUK NE DORE MORI BOTEN NE SY KJO TOKE E KISH LINDUR SI MU SI TI BUKEN E KESAJ TOKE E NDAU NE NJEMIJE PJES SIQ NDAN RREZET DIELLI MBI LULET PLOT VESE BOTA NE GOJ TE UJKUT BOTA NE GJUM ARIU NE SKEN NENA TEREZE AJO NUK ESHTE ME VEQ E KETIJ NENQIELLI AJO ESHTE E TE GJITHVE SIQ ESHTE DHE DIELLI

 66. Diti thotë:

  28 Nentori Data 28 Nentor Nje dit e shenuar Fest e madhe eshte ne Vlor Te gjith me flamur ne duar Shqipetaret ane mban Do te sulen drejt shqiperis Te festojn per Shtetin Shqiptar 101 Vjetorin e pavaresis E ter bota te na ket zili Per kete te bukur Shqiperi Qe esht ma e fort se kurr Jan bashkuar per te njejtin flamur Nga Kosova Mali Zi Jan pregaditur per Lavdi Ndjekin hapat e heronjeve Kombetar Qe ne Vlor u bashkuan per Flamurin Shqipetar

 67. melodia thotë:

  shum te bukura qenkan

 68. rrogozhina thotë:

  101 vjetori eshte si jetesori eshte i brakisur por ri nje shpate shpata skenderbe jeton akoma mbi atdhe

 69. Altin thotë:

  Shum eshte e bukur kjo vjersh, rrofsh mo lali.

 70. nderimi thotë:

  shum buker

 71. bleona thotë:

  me pelqen shum 28 nentori sepse ASHT ME KRENARI TE MADHE

 72. rinesa syla thotë:

  28 nentori

  me 28 nentor
  Ismail Qemail
  ngriti flamurin
  ne Vlor

  Qendisi Marigona
  flamurin me shqipojn
  qe te valoj shekujv
  jo vetem ne vlor

  flamuri kuq e zi
  u be per Shqiptari
  e pranoi dhe qielli
  kalterisi hyri ne
  zemer tek gjdo njeri

 73. rinesa syla thotë:

  28 nentori

  me 28 nentor
  ismail qemaili
  ngrit flamurin
  ne vlor

  qendisi marigona
  flamurin me shqiponj
  qe te valoj
  shekujv
  jo vetem ne vlor

  flamuri kuq e zi
  u be per shqiptari
  e pranoi dhe qielli
  kaltersi hyri ne zemer
  tek gjdo njeri

 74. bleona thotë:

  28 nentori
  28 nentori
  dit e krenaris
  flamuri kuq e zi
  ende po valvit

  tash shqiperi festo festo me gjith zemer
  edhe trimat shqiptar te urojn me gjith zemer

  tash je bere si nuse
  te gjith po festojn
  je ber si lule kuqe
  qe qel ne netor

 75. bleona thotë:

  diara te lumt shum bukur seq po shihet qenke nje vajz shum e mir te lumt ajo dor :p

 76. elvis thotë:

  bleona asht ma e mira dhe poezit i thot shum bukur diara rinesa syla me vjen shum keq se bleona i thot shum bukur poezit por diara e ka than nje poezi shum te bukur por ma shum se bleona kurr mos u munohi se smuni me ja kalit bleona veselit ajo asht edhe bukuroshe shum e bukur bile e kosoves ma e mira he

  te lumt BLEONA VESELI

 77. elvis thotë:

  ma e njohura ne kosov

 78. gili thotë:

  28 netori
  29 shkurt

 79. alisa thotë:

  Njeqind vjete po e ruaj gurin,
  pesqind vjete po e ruaj Flamurin!
  Njeqind vjet me nate mbi krye,
  njeqind vjete s’kan mujt me me thye!
  Njeqind vjete me djepa plot,
  njeqind vjet po e pres kete mot!
  Njeqind vjet se humba shpresen ,
  njeqind vjete e mbajta besen!
  Njeqind vjete me zjarr ne oxhak ,
  njeqind vjete s’muj mora hak!
  Njeqind vjete po e rriti trimin ,
  njeqind vjete po e prese bashkimin!
  Njeqind vjet po u therras me loder,
  njeqind vjete po u pres ne kete voter!
  Njeqind vjete po e pres kete Mot,
  marrue kjofte kush nuk vjen sot!!

 80. alisa thotë:

  Data 28 nentor
  Nje dite e shenuar
  Feste e madhe eshte ne Vlor
  Te gjithe me flamur ne duar

  Shqiptaret ane e mban
  Do te sulen drejte Shqiperise
  Te festojne per shtetin Shqiptar
  100 vjetorin e pavarsise

  E tere Bota,te na kete zili
  Per kete te bukur Shqiperi
  Qe eshte me e forte se kurre
  Jane bashkuar per te njejtin flamure

  Nga Kosova e Mali zi
  Jane pergatitur per lavdi
  Ndjekin hapat e heronjeve Kombetar
  qe ne vlor me u bashkue

 81. emira thotë:

  Njëzet e tetë Nëntori
  rroftë gjerë në pakufi,
  është Dita e Flamurit
  shumë luftërave që u ka pri.

  Krenari ndershekullore
  e kishim e do ta kemi,
  me te i tregojmë gjithë botës
  kush, në të vërtetë na jemi.

  Jem’ bijtë e asaj shqipeje
  ndër shekuj me gjak të larë,
  kurr nuk u gjinjëzuam
  prore mbetem krenarë.

  Sot flamuri jonë
  tjetër mision ka,
  të na prij në fitore
  mbi projekte të mëdha.

  Në çdo njëzet e tetë nëntor
  JU këndoni e festoni,
  shqipen dykrenare
  sa më lartë ta qoni.

  Le të valojë e bekuara
  si në kohë të Skënderbeut,
  forcë e krenari
  le t’i sjellë Atdheut.

 82. antonela thotë:

  Trim Shqiptar Adem Jashari , Qohu bre burre prej atij varri . tirr Deqanin e Drenicen , Prizerenin e Mitrovicen .

 83. antonela thotë:

  Trim Shqiptar Adem Jashari , Qohu bre burre prej atij varri . thirr Deqanin e Drenicen , Prizerenin e Mitrovicen .

Leave a Reply

Archive