|

Dokumentet sekrete serbe: Udbashët dhe tradhtarët në zonën kufitare

Nga RESHAT BADALLAJ

Reshat Badallaj

Për herë të parë, do ta shohin dritën dokumentet sekrete serbe, në këtë shkrim:

 • Çka tha Aleksader Rankoviqi ne Vermicë?
 • Kush ishte Gojko Popovici, Drago Dragovic, Stanko Cucurovic…?
 • Si u vra Hasan Alia-Remniku me 1951 dhe kush ishte Dalip Elezkurtaj,Islam Alia, Azem Azem Kurtaj,Rakip Hiseni, Sahit Begaj, Imer Kurtaj,Rizan Begaj,Naim Hoxhaj,Mejdi Omaj… (dokument origjinal ne shqip dhe serbisht)?
 • Kush ishin zagaret qe donin ta vrisnin shkrimtarin dhe patriotin Sylejman Krasniqin?
 • Si u arrestoheshin shqiptaret ne zonen kufitare?
 • Kush ishin klyshet e OZN-as dhe UDB-es?
 • Cilet ishin lidhjet klanore dhe langojeve?
 • Kush u shperblye nga krimineli serb,gjenerali Blagoje Hoxhic?
 • Kush u shperbley me Medaljen per Trimeri,nga Kryetari i Jugosllavise, Borisav Jovic,per vrasjen zhurianeve dhe arrestimin e Reshat BADALLAJT (Faximil origjinal)?
 • Çka i shkroi drejtori i Burgut, Mifail Ajazaj,UDB-es (faksimil origj.)?
 • Kush e rrahu ne burg,Mehe Uken dhe Reshat Badallajn?
 • Kush e shkroin ne deren e burgut: „POSHTE TRADHTARET!“ (dok.origjinal)
 • Si u organizua kapja e Tasimit, ne Prishtine dhe kush i beri tebdil dy gardianet me veshje kombetare?
 • Kush ishin pushkagjinjt qe morren pjese me 28 mars 1989?
 • Kush bente gosti ne hotelin „POJATA“ me def e me violin per vrasjen e shqiptareve?
 • Perse Serbia kerkonte kthimin spinave ne kufi per te bere roje?
 • Kush ishin klyshet e Komitetit,qe vinin ne Zhur,per te lehur kunder „nacionalizmit… shqiptar“ e ne anen tjeter krimineli Bashkim Hisari,bente sevda me familjet e tyre ?
 • Kush ishin spinet dhe tradhtaret qe fyenin cdo gje shqiptare dhe kerkonin edukimin ne frymen serbiane (te gjitha do t´i lexoni ne origjinal,mjerisht ne gjuhen serbe)?
 • Kush morri pjese ne Gazimestan,ne pritje te kasapit Miloshevic?
 • Kush ishte zagari Shefik Ramë Susuri,percillte Reshat Badallajn dhe si erdhi letra nga UDB-ja dhe kush e lexoi letren?
 • Tradhtari i kombit Pjeter Pergjoka,perse vullnetarisht i merrte shqiptaret per t´i denuar?
 • Tradhtari tjeter Skender Morina, per ke kerkoi denimin me vdekje?
 • Per te mos lene asnje lexues te bej gek e mek,qellimisht botojm faksimilet origjinale. Ne mesin e ketyre tradhtareve te kombit,ka gjyqtare,prekuror…lirishte mund te ngren padi penale, ndaj autorit. Por, kete nuk guxojn ta bejne,sepse kemi ne shume gazeta dhe ne dy librat e fundit…Ca tradhtare kane vdekur dhe vetem qente po i´a vizitone varret dhe po i´a pshurrin me lezet,nderkaq,zagaret tjere qe kane mbetur jetojn te vetmuar dhe me turp duke endrruar kot per kthimin e Serbise…
 • Lexues te nderuar, kerkoje ndihmen tuaj,te me ndihmoni,per zbulimin e tradhtareve dhe spiuneve te Kombit. Informata duhet te jete e vertetuar mire, me burim te sigurte dhe jo vetem t´ia futet kot,ndoshta i´a ka inati…
 • Falemnderit!
 • Per te gjitha keto mund te lexoni:

Edhe vrasesit dikur lodhen duke vrare e shkatrruar,dhe ne fund vrasin vetveten – (Shiler, V.Tel)

Turpi nuk gjendet ne rrugë,por ne shpirtin e kriminelit. – (J.G.Herder,Besimi i kontrolluar)

Vritmeni,por mblidhmani gjakun,se do ju duhet bijeve tuaj,per te shkruar gjuhen e bukur shqipe. – (Petro N. Laurasi)

Endrrat me te bukura te lirise jane endrrat e burgut. – (Shiler, Burgu)

Ai qe diten nuk ka guxim ta beje,e ben naten si tinzar i keq. – (Shekspir)

MASKARAI ME I MADH NE VEND ESHTE DHE MBATET SPIUNI. – ( A. Hofman)

Udbashët dhe tradhtarët në zonën kufitare

Çka eshte tradhtari,cka eshte spiuni?

Tradhtar, Ai qe del kunder atdheut,popullit, duke u bashkuar me armikun,duke bashkepunuar me te ose duke bere punen e tij, ai qe behet armik kunder popullit te ti…

Spiun, Ai qe mbledh dokumente sekrete ne nje vend per llogari te nje shteti tjeter, ai qe merret me spiunazh…

Njeri i vene nga dikush qe te ndjeke dhe te gjurmoje veprimtarine e te tjereve,ai qe kallzon per fjalet e veprimet e nje tjeteri…

Sipas dokumentave arkivore te kohes, Alekander Rankovici, Minister i Puneve te Brendshme te Jugosllavise, te asaj kohe, shpeshhere e kishte vizituar Verrinin dhe krahinen e Lumes. Aleksander Rankovici, i njohur si xhelat dhe kasap i shqiptareve, gostitë i kishte bere te hoteli i Vermices. Hoteli, me mjete serbe ishte ndertuar tamam si ne Parajse, ne mes pemeve te loje-llojshme,gjelbrim te pafund,rreze te Pashtrikut plak, ku buronte uji bilur dhe pak hapa me tej gjarpronte Drini i Bardhe,perballe qendron Koretniku, qe jane deshmitare te te gjitha krimeve dhe spiunelliqeve kunder kombit te shumevuajtur shqiptare. Per te kaluar Drinin, qe lidhe Lumen me hasin,qe Drini eshte kufiri natyror,ishte ndertuar nje ure e gjate prej derrase.

Alekasnder Rankoviqi, ishte betuar qe ne kokat e shqiptareve te kesaj ane te leshoje kosen e vdekjes dhe asnje shqiptare te mos ekezistoje ne faqen e dheut dhe qe te dominoje populli serbe.. Krejt me qellim per hakmarrjen e kesaj ane,sepse ushtria serbe e udhehequr nga gjenerali, Bozhidar Jankovic, i la kockat e 12.000 ushtareve ne vitin 1912. Ky kasap, Rankovici,poashtu, kishte thene: Ky populli eshte gjarper i zi dhe sa here qe duket shtypnja koken…“

Ai e kishte vure Zhurin ne shenjester, qe kishte marre pjese ne masakren kunder kryqit te kalbur serbe, dhe bashkepunetoreve te Hasan Prishtines dhe shume heronjeve tjere… (Lexo librin e autorit „Verrini neper luftera“ , me faximile). Mu per kete kishte formuar rrjetin e spiunazhit tamam si te marimanges. Nuk e kishte zor te madh zagaret,spiunet,sepse listen per argatin e tyre e kishte qe nga koha e kraljevines. Sipas deshmitareve te kohes dhe te percjellur brez pas brezi,kur kishte ngardhur krajli, Gutajt kishin mbajtur zi dhe morte duke i qitur ne koke kapucin e zi si futa. Ranki, qe mbante emrin perktheles „Leka“, sa here kishte ardhur te hoteli, i kishte ftuar tradhtaret per t´i bere yzmet,dhe jo vetem per te ngrene e per te pire. Sic thote Miftar Kadriu,peshkatar i njohur te kesaj ane, qe kishte sherbyere bashke me Musen, i binen gra per te shfryre epshet shtazarake dhe pastaj benin gosti me violine dhe harmonike; ngeke,ngeke,ngeke dhe zagaret zgerdhiheshin si kuaj te tredhur dhe kur largohej amshuri,langojt lepinin eshtrat qe kishin mbetur ne tepsi…

Çuditerisht, ky soj qe nga koha e krajl Nikolles e deri me sot kurre nuk ndrruan udhe.Devotshmerisht i sherbyene pushtuesit serbiane,bile me fedellek. Ishin dhe mbeten pergjithmone me gjaksoret serbiane. Degjonin edhe frymarrjen e atdhetareve. Duke i vrare shqiptaret me krisma pushkesh,me sakice prapa kraheve, i therrnin me hanxhar ne palcë, i merrnin ne mesnate dhe kurre nuk i kthenin diten, i humben PA SHEJË E PA NISHAN!

Vrasjen e pare afija serbe e beri ne mullirin e Vermices me plumb pas kohe, krejt me qellim per t ´ia futur friken ne palce popullates te kesaj ane. Aleksander Rankoviqi, ne zonen kufitare, vendosi Gojko Popoviqin, shqiptarurrejtes, qe kishte shperblyer cdo afije per vrasjen e cdo shqiptari. Ne UDB dhe OZNA, i kishte vendosur: Drago Drogovic dhe Stanko Cucorovic,kriminelet me te deshmuar, qe kush kishte hyre ne doren e tyre askush nuk kishte dalur i gjalle.

Spiunet: Dalip Elezkurtaj. Dalipi, me i besuari serb, merre pjese ne vrasjen e kurthin e patriotit, Hasan Alia-Remniku. Hasan Remniku, shendene pragut te shtepise me 9 tetor 1951. Me 10 tetor 1951, diten e merkure,arrine ne bjeshket e Kabashit, mbi Korishe. Vdekjen e kishin pergatitur kesi soji: E kishin hapur nje grope, e kishin mbuluar me drunj. Grupit i printe Dalip Elezkurtaj-Dalip Zeza. Kur afrohej gropes,udbashet japin shenje me drite. Dalip qeni kercen ne grope dhe pushkaxhinjte derdhin plumbat e vdekjes ne Hasan trimin dhe grupin e Tij. Ashtu i bere shoshe,kercen ne grope dhe e kape per fyti Dalip Zagarin. Dalipi, pas nje kohe vdes nga lynxhyra – frika. Kete e deshmojne edhe sot deshmitaret e gjalle te gjitha tjerat bien ne uje. Kufomat e morren dhe i derguan ne „Shatervan“ dhe mbi kufoma serbianet dhe tradhtaret vallzuan „zhikinakolen“, ne shenje perbuzje… Ata qe jane te ineresuar kete ta ndjekin me hollesisht ka deshmitare te gjalle. Andaj mos u lodhni kote me thashe theme…

Hisen Rakipi, Ali Islami, Azem Azem Kurtaj, Bajram Islamaj dhe Sahit Selman Begaj, ishin me te besueshmit te Serbise dhe krahet e djathte i Gojko Popoviqit dhe krimineleve;Dragovic e Cucurovic. Kjo bande kriminelesh kishin per qellim qe cdo shqiptare qe kalon kufirin, te arrestohet dhe te vritet dhe kufoma te perbuzet para popullit. Ishin ne ndjekje edhe te shkrimtarit te njohur dhe patrioitit, Sylejman Krasniqit. Personalisht,ishin te dekoruar nga Rankoviqi. Shef i spiunave ishte kryespiuni Sahit Selman Begaj

Luteni me vemendje te lexoni faksimilet origjinale,mjerisht ne gjuhen serbe. Dihet boterisht edhe spiun Ibishi qe punonte ne Dogane dhe klyshi serb Brahim Hoxha, qe ne vorrim morren pjese,serbet me elekopter… Bashkepunetor i Rankoviqit, ishte edhe Miftari i Asllanit, lexo librin e autorit i theksuar me larte. Ne cdo fshat kishte kesi zagare te pushtuesit…

Pra, UDBASHET,TRADHTARET DHE BASHKEPUNETORET SERBIANË JANE:

Dalip Elezkurtaj

Hisen Rakipi

Azem Azem Kurtaj

Bajram Islamaj

Brahim Hoxha,

Ibish Fanaj dhe shefi i spiuneve dhe tradhtarev ishte kryetradhtari

Sahit Selman Begaj

Mifail Ajazaj,dreejtor i burgut, ka pergjegjesi per vrasjen e zhurianeve me 28 mars 1989, ne Zhur, per vrasjen e Xhemali Berishes,ne burgun e Prizrenit,rrahe patriotin Mehe Rame Uka, ne dhomen 30, Reshat Badallajn,kurthi ishte pergatitur,keshtu: Gardiani serb, Srecko,nxjerre nga kthina autorin kinse per te pastruar dicka, dhe del Mifaili dhe panjepa dy me sulmon.Shtrohet pyetja:Si ndodhi pikerisht ne kete kohe dhe ne ate vend? Ky kriminel, dy gardian i bene tebdil dhe i dergon ne Prishtine, per te arrestuar, Tasim Badallajn, qe kishte ikur nga burgu. Pasi arrestohet dergohet ne Beograd dhe e vrasin per se gjalli Tani Tasimi eshte i smure mental. Mifaili, lajmron me shkrim e me vule UDB-en, qe para,avokatit tim Sali Duja,deshen te mi heqin mustaqet, sepse tha udbashi Xhemali Shasivari,tha ketu je ne burg dhe nuk je jashte se na e dim se ne ilegelalitet e ke patur pseudenimin LUIGJ GURAKUQI. Lexoni faksimilin origjinal, se cka i shkruan udb-es dhe sa ora…

Durmish Kocinaj, gjyqtar. Eshte e teperte te shkruhet per kete sahanlepires serbiane.Sepse nuk ka shqiptare qe nuk e njeh kete tradhtare qe ne procesin e Simbolit te Rezistences Shqiptare, Adem Demacit. Jo perse e ka denuar, por shikoni se cka shkruan kunder shqiptareve…

Sylejman Limani, gjykates hetues,nga Opoja, me banim ne Prizren. Ky tradhtar qen,jo perse kerkoi denimin me vdekje per mua,por shikoni faksimiklin origjinal se cka shkruan, kunder kombit tone…

Skender Morina, prekuror publik, ky bir kurve,po e perseris ky bir kurve, ne seoncen kunder meje, nuk u pajtua me denimin tim,tete vjete, por kerkoi denimin me me vdekje, fyene tejmase kombin tone.

Pjeter Pergjoka, gjyqtar. Ky tradhtar i kombit,vullnetarisht merrte proceset kunder shqiptareve. Denon autorin,Tasimin, Ruzhdiun, Remzi Ademajn-komandant Petritin…

T´i lem denimet,por lexoni fyerjet kunder kombit tone…

UDBASHET:

Vesel Krasniqi, Drenovc i Malisheves

Mehmet Maliqi, Prizren, babai i Shkelzen Maliqit

Ladif Dulla me djalin Glauken, Korishe

Daut Morina,Fortese

Bashkim Kacamaku,Prizren

Zenel Celina,Prizren

Xhemali Shasivari, Bresane,Opoje

Vesir Sela,Zym,Opoje

Emin Uka, Opoje

Bashkim Braha, Has

Bashkim Hisari, kryetar i Komitetit, s´ka fare dyshim si bashkepunetor serb, eshte njohur edhe si kurvar i felliqur. Eksiston dyshim i bazuar,per vrasjen e Patrioteve Jusuf e Bardh Gervalla dhe Kadri Zeka. Me urdher te Beogradit, neper Evrope shperndane njerzim me besnik dh me te deshmuar kunder kombit tone.

Hysen Prushi, ky emer shpeshhere permendej si spiuni me i rrezikshem,kunder shqiptarev. Ky tradhtar,permendej se viente si perforcim nga Gjakova. Kete spiun mund ta gjeni duke klikuar ne google. Nderkaq, spiuni Musa Prushi, doli keto dite publikisht duke mbrojtur,kriminelin serb, Selim Broshen,duke quajtur enciklopedi,vetem e vetem perse vrau dhe maltretoi shqiptare per ineresa serbe. Tradhtari, Musa Prushi, Akedemikun Rexhep Qosja, e quajti derr. Per kete tradhtar do te shkruajm enkas se shpejti…

SPIUNET E UDB-es DHE TE KOMITETIT:

Ymer Azem Kurtaj, eshte djali i tradhtarit te kombit Azemit. Spiun ne shkollen e larte ne Gjakove, bashkepunetori me i nbgushte serbiane, lidhje te drejtperdrejta me ushtaraket me te rrezikshem serbian, gjate ushtrimeve ne kufi,cdo detaj sekret ia tregonte serbise,naten e tere ushtria flinte ne shkolle, Dekorohet per tradhti nga krimineli serb,gjenerali Blagoje Haxhixh, me tv color. Boterisht bashkpunetori me i ngusht i Beogradit,me cdo caush te milicise ne Zhur kishte kumari,pjesmarres ne vrasjen e zhurianeve me 28 mars 1989. Me i dalluari kunder „nacinalizmit, shovenismit,irredentizmit… shqiptare“ Bashkepunetor i Zhelko Rzhnjatovic Arkanit…

Shume shqiptare ka futur ne dore te milicise dhe UDB-es serbiane…

Per te gjitha keto luteni te lexoni faksimilet serbiane ne gjuhen shqipe dhe serbe dhe do te binduni vet. No coment!

Nijazi e Fadil Elezkurtaj,vellezer te dy djemte e Dalip Elezkurtaj. Tere jeten kunder kombit shqiptare, Tradhtare te deshmuar. Se vertet eshte keshtu,lexoni vetem ata vet se cka e shajne aq turpshem kombin tone. Merreni me mend, shkojne aq larg,saqe kerkojne te edukohet popullata shqiptare ne frymen e patriotizmit jugosllave. Poashtu lexoni faksimilet se ca deklarone ata vete…

Reshat e Rizan Begaj, vellezer. Te i pari,punetor ne shitoren „Liria“, per cdo dite viente udbashi, Bashkim Kacamaku, Ç´mendoni ju,perse ka ardhur udbashi ketu? Me siguri jo per te blere kripe. Ky udbash shkonte edhe ne zyren e vendit te Ruzhdi Hoxha. Rizan Begaj,ishte vizitorn i udbes e komitetit. A eshte e vertete kjo? Faksimilet origjinale..

Mejdi Omaj,spiun. I njohur si jugosllav i deshmuar kunder kombit shqiptare. Bashkepunetore i ngushte i UDB-es. Me veturen e tij, „Zastava 101“, per cdo dite banden e spiuneve i dergonte ne UDB-en e komitet. Fyen shume rende kombin tone edhe Arkanit i´a kalon shume here. Lexoni dhe binduni vete…

Naim Hoxha,ky spiun jo vetem qe ka qare me ze para nxenesve per vdekjen e Titos. Eshte pune e ti. Por, fyene kombin shqiptare dhe vajton me lot krokodili perse ne Zhur nuk vijne mesuesit serb dhe nuk zhvillohet gjuha serbe ne Zhur. I shkruan UDB-es, Komitetit. Faksimili…

Shefik Rame Susuri, Ky spiun ishte rojtar i fabrikes,klysh i kryetradhtarit SAHIT BEGAJ. Sic tregon Miradin Hajdin Ajazaj,gjellberes ne stacionin e milicise ne Zhur: Erdhi nje leter nga UDB-ja, Jugosllave,teper sekret per birin e kurves Sahit Begajn. Qe te percillet cdo hap nacionalisti me i rrezikshem RESHAT BADALLAJ. Si gjithmone, hija e Reshatit (LUIGJ GURAKUQIT), te jete Shefik Susuri,sepse i PUNA E TIJ KA PATUR SUKSES. Shefi qeni,ishte i vjeter, me tirqi ekoporan,bile edhe me plis te bardhe lumjane. Me thoshte :”Hajde patriot te dalim ne fotografi dhe fotografine tene do te ve ne dhome… foton e beme ne dasmen e Kadriut,fqinji im. Deshmitari, Miradini eshte gjalle dhe me vone shume i dalluar ne UCK. Kete me rrefeu vellau  i tij Enveri,qe eshte me te qendrueshmit e hetuesise. Te rralle ka burra qe kane qendruar ne thonjte gjakpires. Te isha une ne vend te djalit te tij, do t´ia nxjerrja eshtrat nga varri dhe do t´ia hudhja qenve ose sorrave per mercine…

Tahir Meta, i johur si Tahir Dajaki, komandant ne Zhur. Bashkepunetor serbiane . Ka maltretuar deri ne vdekje shqiptaret…

Rrustem Ramosaj, nga Cerabregu i Decanit,komandir i milicise serbiane,spiun i deshmuar. Per vrasjen e zhurianeve dhe arresatimin e autorit, Reshat BADALLAJ, drejtperdrejt Kryetari i kryesise se Jugosllavis te asaj kohe, BORISAV JOVIC, Me Medalje per Trimeri. Dhe ka bere gosti te madhe per kete Medalje…

Per te gjitha keta krime, ne hotelin „POJATA“, hotel i burgut,kane bere gosti tere naten duke shtire me revole ne ajr. Mirepo, Zoti i Madh, i ka lene si do qen me njolle tere jeten. Nderkaq,disa „ i kane lare spat“ dhe ne tabut hoxha i ka lare si tradhtare.

CILET ISHIN LIDHJET FAMILJARE TE TRADHTAREVE…?

Ali Islami e ka dhender Abedin Shasivarin, spiun i deshmuar, merre pjese ne Gazimestan ne pritjen e Milosheviqit. Lexo: „Epoka e re“. Djali i Abedinit eshte Xhemali Shasivari, UDB-ash, ne Sherbimin e Sigurimit Shtetror Serb. Azem Azem Kurtaj, i besuar i Rankoviqit e Gojko Popovic,babai i Ymer Kurtajt, dhender e ka bere djalin e Ali Islamit. Mifail Ajazaj,ka lidhje farefisnore me Durmish Kocinajn,nip…

Pra, nuk mjafton ti thuhet njeriut; tradhtare,spiun… pa fakte. Duhet dhene fakte nga burimet me te sigurta qe te mos dhene asnje raste edhe lexuesit gek e mek. Pra, luteni shume qe ndonje boshlleke ta plotesoni,por te vertetuar mire. Do t´iu jam mirenjohes!

Nderkaq, per kete shkrim une mbaje pergjegjesi morale e penale…

Nder keta emra tradhtaresh,zagare te pushtuesit dhe qen serbiane,shqipfoles,ka gjyqtar,prekuror… le te ngrene padi penale. Kam emer e mbiemer, ne Zhur me konak dhe me quajn: RESHAT BADALLAJ

 Related posts

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën
Mos u merreni me hapjen e plagëve të periudhës së diktaturës
Bashkimi kombëtar-zgjidhje për të gjithë shqiptarët
RËNIA E MURIT TË BERLINIT DHE KONSTELACIONI I RI GLOBAL

25 Comments for “Dokumentet sekrete serbe: Udbashët dhe tradhtarët në zonën kufitare”

 1. Merxhani thotë:

  Doren ne zemer,akoma shkrim me interesant nuk kam lexuar. E lexova disa here me shume vemendje. Pata nje problem qe gjuhen serbe nuk e njoh fare. Cka me beri pershtypje ne kete shkrim:Guximi i pashoq dhe burrerror i gazetarit dhe keti patrioti te vertetuar, Reshat Badallaj,
  e dyta, me beri pershtypje, shkrim e vertetuar shume bindshem,
  e treta, secili spiune,tradhtare,poashtu i vertetuar mire, qe eshte me emer e mbiemer eshte edhe deklarata e tyre faqezinjeve,te nenshkruar vete. Gje qe nuk i jep hapsire as qe te dementojne…
  Tradhtaret jane te pamoralshem se perndryshe ata qe jane gjalle, do te duhej te benin dy gjera; OSE VETVRASJE OSE TI KERKOJNE FALJE POPULLIT PUBLIKISHT. Mendoje se kjo e dyta per ta eshte me e mira dhe me e zgjedhura…
  ARSIMI, ing.idipl.

 2. MILAIMI thotë:

  I lus te gjithe shqiptaret qe ta lexojne. Milaimi

 3. Dobrushti thotë:

  BRAVO GAZETARI DHE PATRIOTI RESHAT BADALLAJ SE JU KAN E KIJE MU KANE JA KE Q…. NONEN TRADHTAREVE GJITHMONE: ALA KA TRADHTARE E SPIUNA. PERPPARA RESHO SE KREJT JEMI ME TY. SPIJUNA NE XHEHNEM

 4. Lulzimi thotë:

  Zoteri gazetar, personalisht nuk te njohe, te njoh vetem per mes shkrimeve,por dua te them se shkrime me interesante nuk bene askush. I paske dermuar tradhtaret e shpiunat. Te gjitha te kqiat qe i kane bere,do ti paguajne nga i madhi zot se per marre nuk kane gajle keta qena. Kjo eshte forma ma e mire qe duhet vrare keta qene se kane menduar se Serbia do te rri per jete ne Kosove. Serbia ketyre ja ladrofte NANEN…
  Luli

 5. Aliu thotë:

  Te lumte dhe keshtu duhet vepruar ne tere vendet ku ka shqiptare le te dihen edhe atdhetaret edhe tradhtaret. Kjo krejt me qellim qe te ndikoje qe kurre me mos te kete tradhtare dhe spiuna ne kombin tone. Por per te vepruar si ky burri i Zhurit,ky gazetari Reshat Badallaj, duhet me pas b…. Se kushdo nuk mundet te beje kete. Nga ana ime njemilion here brovo,je i sinqerte i drejte dhe shume korrekt. ALI KASTRATI TE PERSHENDET

 6. MIRVETI thotë:

  Kete shkrim e kam lexuar disa here dhe njeqinde here me lexues nuk merzitem. Kete shkrim e kam ne rame te varur ne oden e burrave se ky shkrim i keti burri dhe i keti gazetari pak dite me pare ka qene I BOTUAR FEJTON NE KOSOVE NE GAZETEN “EPOKA E RE”. E uroj gazetarin dhe patriotin Reshat Badallaj,kam degjuar dhe lexuar se eshte nga Zhuri,se vetem Zhuri lind kesi burra te vertete qe te bardhes i thote e bardhe dhe te zezes e zeze. Shume kemi hjek nga spiunat edhe une nje vella e kam patur ne burg dhe me vone eshte vrare ne lufte
  Shume pershendetje nga Mirveti me familje

 7. Zoja Kris.... thotë:

  Ku je trim e ta puthsha ballin. Shume mire ja paske ba qeneve me fakte. Demaskoni tradhtaret e spiunat kudo qe jane. Edhe nje gje nuk po e mshefi humba nje kohe duke i shikuar syte e ty. Ne syte e tu te bukur SHOHE VENDOSMERIN TENDE….
  Zoja Tropojane

 8. Mirsadi thotë:

  I nderuari Reshat Badallaj,jam Mirsadi me siguri se me njeh, Te lumte per kete shkrim sepse spiunet dhe tradhtaret kane menduar se kurre nuk do te ik Serbia. Cka do te thote se keta kane menduar se eshte mire te spiunosh per vendin tend per hesap te armikut. Ata qe jane gjalle le te turprohen. Nuk besoj se turprohen tradhtaret. Keni qene gjithmone nje luftare i denje i qeshtjes kombetare. Dhe tani ne baze te fakteve ndoshta edhe ata ne varre binden…
  Te fala nga Mirsadi

 9. NEBIU thotë:

  Z. Reshat Badallaj, te pergezoj per guximin dhe shkrimin shume interesant. Qe vetem Ju dini te shkruani si burrat,por, keni harruar shume tradhtare qe dihen ashiqare, p.sh. Ne Dobrusht e keni harrue Brahimin, ne Shkoze, Zylfi Arifajne qe edhe ne kohen e luftes,punoi ne dogane mwe shkije, Zaimin,Shashen Hazirin, Ne vermice , disa mesuesa, mandej Ibishin, Ne Zhur Ali Ademajn,Yzerin,Alemi Hoxhajn,Vezir Hoxhajn e Pelivanit, qe jane krejt djemt spiuna,Sinan Badallajn, qe lypke tenka ne shkollen e Vermices mi shkel shqiptaret,,Ne Vlashnje spiunin e njohur Fuat Germizajn ne Kobi Kapllanin,Ne poslisht,Mustafa qe ka punue ne SUP,ne Billush shoferin e Autobusit,Ne leskovec shoferin e supit, ne Lybeqev ku rrinte llada njiva e milicise,ne Hoce perveq qerkinit,ka shume qe pi zvicres i binin telivizora udbes… etjetj. Ka shume dhe deshta me te ndihmua misi i ke hi kesaj pune. Po me siguri edhe ti i din…
  Te fala NEBI SURRELLI

 10. Afrimi thotë:

  Spiunet dhe tradhtaret plumbin ne balle

 11. Mus Aruqi thotë:

  Ekzistojn Deshmi te pa Mohushme se R.Badallaj gjat marjes ne pytje ka pranue te bashkpunoj me SDB ne prizeren,ne nji koh te pershtatshme dot ti publikojm deshmit.

 12. Mireq thotë:

  I nderuari Reshat Badallaj, guximi (ky) si jauji ndonjeher peshon rende, vertete eshte teper i madherishem, por pasojat mund te jene te dyanshme. Ju me kallzimet tuaj keni krijuar nje ideolatri personaliteti te shquar, te guximshem, te dashur, dhe per ata te cilet u qmojne dhe u duan edhe te frikshem. Deshmit tuaj per udbashet, tradhtaret dhe spiujte shqiptar, jane nje kallezim i historise sone, qe ajo pjese e shqiptareve te zhytur ne krim, kunder popullit dhe kombit patriote, te dalin para gjyqit te sovranit. Dhe pa pardon te denohen per se gjalle dhe pse jo perse vdekuri. Nuk eshte vetem Zhuri me rrethine dhe me Prizrenin e dashur te Bedrush Qollakut me shok pjese e kesaj historie. Me mend s`mund te mirret se ne grupin e spiujve, tradhtareve dhe bashkepunetorve te OZN-se, UDB-se dhe Sigurimit serb, nder shqiptar ne Kosove kishte hoxhollar, mesues, profesor, police, gjykates, prokuror, avokat, bujq, gazetare, administartor, akademik, madje edhe gra te ketyre kategorive te futur ne krimin e likuidimit dhe burgosjeve, denimeve dhe torturave te parreshtura qyshkur u themelua MSKS ne vitin 1918, dhe me heret. Une vertete u pergezoj per guximin, kurajan dhe besimin tuaj
  intelektual qe haset ne jeten dhe shkrimet tuaja. Shendet dhe pune te mbare
  e te sukseshme ne jeten tuaj z. Reshat BADALLAJ! Populli i shendetshem, patriotet dhe intelektualet e vertet jane me ju. Ndonese kjo lidhmeri akoma nuk ka mundur per t`i zhdukur mbeturinate e tilla, te cilat sot i ke ne Kuvend, Qeveri, Gjykata, presidenc dhe gjithe andej strukturave te pa pastruara. Vetrem shpalosja dhe qjerrja e maskes, kjo siq jeni duke vepruar ju me perkrahesit tuja, munnd te sigurojne nje te ardhme me te sigurt dhe me perspektive per bashkim te domosdoshem kombetar. Por, tradhetaret duhet luftuar dhe spastruar gjithandej edhe Shqiperise Londneze, qofshin ata ne krye te shtetit. Pergezim dhe sukses i nderuari Badallaj!

 13. NJE MESUES thotë:

  PLOTESISHT PAJTOHEM ME NEBIUN QE AKOMA KA SHUME TRADHTARE DHE SPIUNA QE KANE PUNUAR KUNDER SHQIPTAREVE E PER SERBINE. I LEXOVA EMRAT TE GJITHE ME REND PER DIKE NUK PO ME VJEN QUDI SE JANE NIPA TE SHKIVE. E KENI EDHE NJE SPIUN TE RREZIKSHEM TE SERBISE DHE TE MILICISE E AI QUHET RIDVAN HOXHAJ, KA QENE KRYETARI I LDK-ES NE PRIZREN:KY SPIUN E KA PER GRUE MOTREN E ASTRIT KOLSHIT QE KA PUNUE NE UDB-EN SERBE: KUSH NUK BESON LE TA VERTZETOJ DHE NEQOFTESE DEL QE NDOKUSH E KUNDERSHTON LE TA DIJE SE AI ESHTE BASHKEPUNETOR I UDBES: PRA KA QENE SPIUN I RREZIKSHEM QE E GJETA EDHE NE FAKSIMILIN E KETI SHKRIMI PO PAK SHKRUHET PER KETE. KOMANDANTI I MILICISE SERBE TRADHTARI QE ESHTE NE KETE SHKRIM RUSTEM RAMOSAJ PER CDO DITE VINTE NE SHKOLLE E RIDVAN ZAGARI NA PERZINTE NGA ZYRA…
  TY ZOTI RESHAT BADALLAJ TE LUMTE SE GJITHMONE KE QENE DHE KIJE ME QENE: BRAVO. SHKRIMIN DISA TE RI E KANE MARRE EDHE NGA EPOKA E RE DHE PO E NGJESIN NEPER SHTYLLA E NEPER XHAMA TE SHITOREVE.
  NJE MESUES NGA SHKOLLA “DESHMORET E ZHURIT-XHEMSHIT,XHYLBEHAR E HAJRIM BADALLAJ” ZHUR

 14. Nje shkozjan thotë:

  Shume i nderuari Reshat Badallaj, njehere te pergzoj per shkrimin dhe bravo te qofte se keshtu ma mire i vrasim shpijunat dhe tradhtaret po e kam nje lutje, aty ku permendet Spiun Bajrami ne deshem ta perjashtojm nga fshati me mbajt nje mbledhje, por jane dy Berami per te dy dyshohet, a mundesh te na ndihmoni se cili eshte i verteti te faleminderit. Suksese per shkrimin RRNOFSH SA MALET. Dhe se nje gajbe birra e kemi pi qe erdhi koha te zbulohen tradhtaret se kur ishte serbija keta thone mos se te msheli a e dish kush jam une,Keshtu na thonin keta qente e serbise, qe menon se kur nuk do te ik serbia e sa kingjin e kane hanger keta qene me shkije ketu ne shkoze e Vermice. Sa kingjin e ka pre Hazeri e sa pivat i ka qel Sasha e Hakija e Zoti ja qift nonen. Po qysh e kishe harrue Spiunin e tradhtarin ma te madh te rrethines Nasuf milicin e Serbise

 15. P.Pulaj thotë:

  Tungjatjeta burri Zhurit RESHAT BADALLAJ, rrnofsh sa Pashtriku dhe sa Koretniku. I paske vra spiunat e flliqun per sa te jete toka veq deshta me te thane dicka se une nuk ja kam inati askuj ve deshta me te thane dicka te sigurte se YMERLI QOVANAJ ASHT I LAREM SI DI A DIN PO UNE JAM I SIGURT SE KY ESHTE TEZAKI VEZIR SELES, QE KA PUNUE NE UDB SERBE, Jo qe eshte djali tezes po krejt vermica jane frigue e dyshue pi kti qeni veqese ta keq parasysh se ky ka bashkepunue edhe me doganen me iljaz rakajn spiunin e njohur te Brahim Rakajt qe e varrosen shkijet me elekopter…
  Te pershendes shume dhe neqofte te nguc kush na trego se na ja q… nonen edhe baben

 16. Neron abdii thotë:

  Jam interesum dokumentat serbe

 17. sadati thotë:

  Ju pershendes.Deshta me u vete se si eshte e mundur qe sot ne zvicerr jan te strehuar nje numer kaq i madh i udbashve qe deri ne kohen e milloshit na kan ba bezare. Ne mesin e tyre jan azem haliti me dy djem e reja. bajram luri me familje. afrim haliti me familje kurse ne kosove emrush biba(avdush aliu) i quajtur ispektori i njohure ne tere zonen e ferizajt punon tani shofer ne ambullante shaban maloku ish udbash qe i ka hanger tre pluma ne tetove punon te penzionistat (Aty jan te sistemuar te gjith ish udbashat e ndyre) me gjith spiunin e njohur” pojatishta’ qe ishte direkt i lidhur me dragan jasheviqin dhe ”zhelezniqari” qe sot punon ne gjykate. pra sistemimi i udbashave dhe familjarve te tyre nuk eshte problem edhe te ne.

 18. Haxhi Kuçi thotë:

  Zotri Reshati

  Keta zagar e lagoj ende gjinden ne organet e larta te pushtetit te kosoves.

  A nuk eshte e vertete qe ata gjygjetar qe na denuan dje sot nuk jane neper gjygje sotttttt
  As dhe nje zagar i madhe nuk eshte vrare nga askushi,ata mu ata i ke ne midis e kufijve duke bere roje se kush e cil çka jemi duke veprue.

  A nuk jan ne polici ata qe dje femrave shqiptare ua shtinin pendrekat ne vagine ?Kur ato te gjora kerkojshin dy germa KR(Kosova Republike)
  A nuk jan ata njerez te djehit qe ishin neper shkolla dhe qe na prijashtojshin kur flitshim diç per qeshtje kombetare ?
  A nuk jan ata te milloshit qe dje ishin ne komuna edhe sot a nuk i ke neper komuna ?
  A e nisen luften per bashkim si kosoven,iliriden e luginen e presheves ?Pas gjithe asaj lufte qe e beren kinse ne emer te uçk,ku e lan veriun e kosoves ?Ku eshte ushtria çlirimtare e kosoves?Ku eshte flamuri ?Ku eshte hymni ?Si Rugova si Thaqi ishin te pajtimit mos ta nderronin por e nderruan flamurin ushtrin e hymin dhe falen apo shiten veriun ne rambuje duke nenshkrue rezuluten 1244 dhe ska kush qe e çfuqizon kete rezulute,pos ndonje lufte e re me te njejten kahje qe ka per ta marr si dje si ne kohen e Hasan Prishtines,Enverit e Thaqit apo Rugoves.
  Ku mbeti Ilirida’maqedonia e shqiptareve more zotni ?Po nen sllave more zotni.

  Ku mbeti Lugina e Presheves more vella ?Po ku pos prape mbas tere asaj lufte pranoi uçpmb te beje marveshje me serbi.
  Zoti na shpetofte,por realiteti eshte tjeter.

  Ymri Badallen e kam pas ne normale prof e Pelivan Zhurin drejtor

  Ymriu u martue me nxense e Pelivani donte te me prijashtoi,pse une ja kushtova nje poezi Republikes se Kosoves ne vitin1971.Jam malltretue shume muaj per çdo dite ne supin e prizrenit e sidomos njefare Xhevat Sunduri dhe njeri ka qen prof ne normale e pastaj ishte ne sup emri nuk me kujtohet.

  Ju me vjen mire qe i cekni dhe i paske ruajtur ato flet te gazetave serbe dhe shqiptare,mua mi kan djegur qe te gjitha bashk me biblioteke dhe çka e ngreri ujkun magarin per bishti.

  Sa tradhetar ka ne zhur e ne kosove as 2% nuk e posedon,.Une çka kam pare kur mu atyre shqiptareve qe neper oda shtireshin si patriota naten grat e tyre dhe vajzat e tyre benin orgji me policin serbe.E din mire ata polic qe ishin ne detyra ne kohen e Milloshit se ma vone Milloshi i pat debue nga puna se ata jo vete qe e kishin leshue punen .Per poezin time deshmitar eshte Ramadan Muja,Mehdi Elezi,Adnan Morina qe ne oren e Prof Mehdi Elezit dy polic serb me nxirreshin dhe me dergojshin ne sup.Argumente me shkrim skam se te thash qe mi kan djege,a deshmitar po ,por behen deshmitar dhe a e pranoin ua le ne kurrizin e tyre ne diten e gjykimi
  A per Prof Ramadan Mujen jam rrahur ne te dalur nga gjakova si kali hallal ja beje se dojshin ate ta merrnin,sepse ate dite nuk e kishte me vete leternjohtimin dhe une ne vend te tij ja dhash timin kinse aq persona kisha ne kerr.Prezent ishte edhe prof Olloni dhe nje tjeter prof Esat Haskukaj.
  Une me 11 mars te vitit 1981 i nisa demostratat ne menzen e studenteve kete e din mire Bajrush Xhemajli ish cimeri im qe flinim ne nje dhome ne baraken nr 1 nese nuk gaboi,por deshmitari heshte duke e mshefur histroin e vertete.E çka te beje mundi shkoi si shurra e pules dhe emrin tim kush nuk e tikirellPo Prof Ramadan Muja me ka thene se historia jote do shkruhet mbas 50 viteve se eshte rrezike tani me shkrue !Qudi nga kush tani kemi frige me shkrue te verteten ore vella ?Edhe nje te fundit ata qe ishin ne sherbim te serit mu ata sotttttt me etiketoin tradhetar,vetem pse punova pa dredhi(tradheti) ndaj popullit shqiptar.Populli me njeh,por frigohet me thene te verteten dhe ua besoje.
  Nje po ta them po te frigohesh nga armiku serb,kjo eshte normale,ama te frigofesh edhe nga shqiptaret edhe nga serbet kete une nuk e kuptoi si realitet,por realitet eshte 100 per %dhe si ta quan kete popull,?Po me vjen tug dhe mendet vertete paskan rrenje.Po te rrethoin çlirimtaret e te kercnohen duke te thene se nese ti vrasish armiq serb ne ty te likvidojm se di per çka qenkan veshur ?Po te thone nese ti e mbron popullaten e pambrotur te grumbulluar duke kerkue shpetim i gjori popull shqiptar e me te thene kena me te likvidue zot e PERENDI bane mire ishalla zoti madh tradhetaret i hek nje here e pergjithemon e le ta liron kete mas qe kurr nuk u ngop me lirin personale.
  Ndoshta u lodha shqiptar te vertete,por deshta tjua shkruaj me ca fjale nje histori timen te hidhur qe sot mu nga keta kaqulosha nuk dua te kethehem ne kosoven time qe e deshta aq shume duke mos ia realizue deshiren e babas qe vdiq me sy hapur duke ma lene amanet qe te luftoi per bashkimin e kosoves me shqiperi.
  I tere mundi im qe ti bashkohem uçk ishte i kote.Dhe shkaku i njerit emrin po ia ceku me qindra here Fatmir Lima nuk me pranoi si kurse Uke Bytyqi duke me thene se shkaku tij nuk te marrim e Ky Avdi Ibrahimi mbasi une e leshova kosoven ishte kyq ne zonen e pashtrikut si zevendes kom. “Shigjeta”Ku e kishte epror Agim Qekun e Fatmir Limen.Qudi qudi por e vertete,si do merrne.
  Sot Avdiu punon ne KEK ne prizren,si çlirimtar dhe shkruan per akcionet e tije kurse e verteta qendron se gjere ne vitin 16 janar 1999 kemi bere shoqeri here tek Bajram Kurti,here tek Bajram Bekteshi,here tek shoket e Ademit here tek Riza Vata e gjetiu,.Por ky thote neper gazeta se une paskam ik se paskam qen argat i udbes.Ky flet pa fakte vetem çka te thote ky masa duhet ti besoj.Dhe ka marr ne pune ne kek njerez qe tja mbrojn prapanicen.
  Deshmitar qe nuk flisni nje dite do pendoheni,por vone ka me qen per ju dhe tan shqiptaret.
  Nese nuk e tregon mundin tim dhe iu kallte dhe kurr as bari mos bift ne trojet shqiptare
  Kjo eshte shkrimi im i fundit dhe mallkimi mbi tere kombin qe e deshta ma shume se femit e mi ku ende pasojat jemi duke i bartur.E ju tradhetar qe me etiketoni ne venbdin e juaj fara u humbet me farefisni .

 19. Destani thotë:

  Reshati para opininonit publik ka sjell një shkrim të bazuar në fakte.të Lumtë Reshat.Por ndjehem i indinjuar me komentin e Haxhi Kuçit,i cili asgjë faktike dhe argumentuese nuk thotë.Juve redaksi ju kam shkruar ditë më parë se Haxhiun e kam patur nip,por nuk e kam më.Por ju nuk e botuat reagimin tim pse?Nëna e tij është halla ime Naxhije Elshani.Daja destan i thote Haxhi magarit të mos mirret me shpifje dhe dizinformata.ky njeri e ka torturuar hallen time dhe e ka përzënë vëllain evet për tja marrë pasurin,ai tani ndodhet ne Gjermani.halla ankohej shpesh here ne Haxhiun dhe ne e kemi përjashtuar ka mbi 20 vite këtë magar nga familja ime dhe dajallaret e fare fisi tjer që ka Haxhi magari.halla Naxhije thoshte se ketij femiju tim i kane hyr dreqnit ne bark.ky eshte shtis i keq,rrenc i keq,hajn i keq,ma mir mos te ma kish falë zoti hiq kete pis.Por ma e tmerrshme nga te gjitha eshte se une i lexoj do fare mesazhe ne portalin e tij personal”Diskutime shqiptare”,ku ai shpif,rren,nxit dhe fyen gjithshqiptaret ja argumenti,”Perparimi Admin Numri i postimeve: 8859
  Registration date: 30/04/2006
  Sujet: Re: Kadri Veseli serb,Demaqi kroat Aujourd’hui à 8:20

  “Tan shqiptaret spiuna e tradhetar te kombit dhe vetevetes
  Ku ne bote nuk ka kesi pis mileti qe lypin qi edhe te vdekurit.
  ……………………………………………………………………………..
  Tan shqiptaret kudo qe gjinden ne bote duhet mi zhduk nga kjo toke.”
  Ky kete ofendim dhe racizem te ti e shkruan me:(Dernière édition par Perparimi le Ven 19 Oct 2012 – 8:21, édité 1 fois ),Haxhi Kuçi me pseudonimin “Perparimi…”,publikon në portalin e tij dizinformativ këtë mesazh të poshtë shënuar nga ana e tij,”Kadri Veseli serb,Demaqi kroat”,shikoni shpifjen,nxitjen dhe rrenën e tij të radhës… Dhe ky jonjeri vazhdon ta fyejë mbarë kombin shqiptar duke treguar racizmin e tij të paparë.
  Ndigjo daja qak te thot ty haxhi magari,ne mbar farefisi qe ke lidhje gjaku distancohemi nga ti dhe sjelljet tua raciste.Ti po e shan per se vdekuri gjyshin gjyshen tende dhe time,babin e vdekur timin dhe tendin.Ti po e shan vajzen tende dhe timen,ti po e shan mbar kombin shqiptar të gjall e të vdekur,ti po i shan heronjt,deshmoret e kombit,ti po e shan historin e kombit,ti po shan shpif e ofendon gjithqka shqiptare.me dajen ti plumbin e ke hak dhe varrimin me ta ba ne serbi.mallkuar qosfsh haxhi dhe kuurr mos degjovsha ma emrin tend te mallkuar n ejte te jeteve.

 20. Hasjani thotë:

  Z.Reshat te pergzoj per guximin qe e ke marr me i publiku keta emra por desha me te than veq per qat Bashkim Brahen endoj ma mire ka qene me e shkru se ai nga fshati Gjonaj e mos me e perly krejt Hasin me te ,pra ky njeri eshte nga fshati Gjaonaj .

 21. jeshkovali thotë:

  telumt por kan mipagjue mekrye ati zotri badallaj kam deshir te takohem mety nidre k n prizren edhe vdekje e shpiunave liri per popullin liridash ata qe edojn kosoven falemenderit zotri reshat

 22. Mentori thotë:

  din dikush per zhdujken e Shaban Sahles ish ciklist I klubi ciklistik prizreni dhe vllaut te tije Flurim Shala a mos ishte spijun

 23. Hisni Qovani thotë:

  E pergezoi Reshat Badallen per shkrimet qe i bene Por me vjen shume rende qe emrin e tij e meshef dhe nuk tregon se edhe ky ka qen dore e ketyre spiunave.Nje njeri qe i mbane kan shume emra,ai duhet te jete njeri i madhe i udbes.

 24. O Reshat vella tregoju popullit ne cilin vjet je leshue nga burgu?Se nuk po me besojne shqiptaret.

 25. Ibish turtulla thotë:

  faqe e preferuar ku po ceken ish kelyshet e Serbise,por duhet te shkruhet hala se ka edhe sot e kesaj dite asi kelyshesh qe palohen nen hijen e UQK-es se gjaja kan qene punetore luftarak e dihet fakti qe as nje dite nuk kane qene ne lufte.Habi e madhe pse ca luftetare qe kan dhene kontribut te madh ne lufte nuk tregojne per ata hora.Shembull konkret i kemi plot ne kete Prizrenin tone si jane Xhemaljli Shasivari me kliken e tij qe sot udheheqine vende kyqe .Ibishi

Leave a Reply

Archive